Film familijny "Za niebieskimi drzwiami" nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dla Najmłodszych "W chmurach"
Film familijny w reżyserii Mariusza Paleja zdobył kolejną nagrodę na festiwalu filmów dedykowanych dzieciom. Tym razem zachwycił na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dla Najmłodszych "W chmurach", który odbywał się w Lublinie. Został uhonorowany Nagrodą Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych "za błyskotliwy debiut w trudnej kategorii aktorskich filmów dla młodego widza". Kilka dni wcześniej film oczarował jurorów 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młodego Widza Ale Kino!, którzy przyznali mu nagrodę za najlepszy debiut.
07.12.2016 13:43
"Za niebieskimi drzwiami" to idealny mikołajkowy prezent. Wciągająca adaptacja polskiego bestsellera, którą obejrzało już niemal 130 tysięcy widzów i zdobyła uznanie najważniejszych krytyków. - Takiego filmu jeszcze w Polsce nie było – podsumował Paweł Felis z „Gazety Wyborczej”. Film rozczula równie mocno, jak "Niekończąca się opowieść" i trzyma w napięciu tak silnie, jak "Stranger Things". Dodatkowo, oglądając go, wspierasz Fundację Ewy Błaszczyk '„Akogo?'”. Powodów, dla których ten film może być świetnym mikołajkowym prezentem dla Twojego dziecka, jest wiele.
Po pierwsze to film, który traktuje dzieci serio i równocześnie przemawia do nich ich językiem. - Wreszcie potraktowano młodego widza poważnie – zauważył Łukasz Maciejewski ("Dziennik Gazeta Prawna"), poprzez stworzenie postaci wiarygodnego bohatera_ - nie jest to dzieciak, jakich w kinie familijnym na pęczki, tylko przedstawiciel młodych Polaków A.D. 2016 – _dodaje Artur Zaborski („Dziennik Polski”).
Po drugie film pełen jest brawurowych efektów specjalnych na światowym poziomie._ - Nie znam takiego polskiego filmu, w którym byłoby tyle ujęć z efektami specjalnymi, to praktycznie połowa materiału –_ opowiadał o pracy nad filmem Ryszard Rogocki, dyrektor artystyczny efektów VFX.
Po trzecie opowieść przedstawiona w "Za niebieskimi drzwiami" ma w sobie walory edukacyjne. Nie bez powodów jej książkowy pierwowzór jest lekturą uzupełniającą dla dzieci. Nieoczywista fabuła filmu z pewnością będzie pretekstem do niekończących się dyskusji. _- Takich propozycji dla młodego widza – świadomych, z nieoczywistym przesłaniem i finałem, w polskim kinie brakuje. Warto ten film oglądać z dzieckiem. (…) Po seansie nie zabraknie tematów do rozmowy – _pisze Piotr Guszkowski ("Co jest Grane24").
Po czwarte idąc na ten film, pomagasz, bo część dochodów ze sprzedaży biletów zostanie przekazana Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?". Jedną z głównych ról w filmie gra jej założycielka.
I jeszcze jeden powód, to film, który wciągnie dorosłych widzów równie mocno jak dzieci, gwarantując im rozrywkę na światowym poziomie._ - Próbuję znaleźć w pamięci film dla dzieci i młodzieży, który tak bardzo by mnie poruszył, zrobił tak wielkie wrażenie, jak "Za niebieskimi drzwiami". I… ląduję w latach 80., kiedy jako kilkulatka z wypiekami na twarzy, ale też poduszką przygotowaną, by zasłonić oczy, oglądałam "E.T." i "Niekończącą się opowieść" –_ pisze Ewa Świerzewska z Qlturka.pl. - Reżyser Mariusz Palej czerpie z popkulturowych wzorów pełnymi garściami, poczynając od "Ptaków" Hitchcocka, po jeden z najlepszych ostatnio amerykańskich seriali, czyli "Stranger Things". I bardzo dobrze, bo dzięki temu łatwiej dociera do młodych widzów, ale też sprawia przyjemność ich rodzicom, którzy po wyjściu z kina będą musieli odpowiedzieć na kilka istotnych pytań – dodaje Magda Huzarska-Szumiec z "Gazety Krakowskiej".
Film "Za niebieskimi drzwiami" zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele – magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do świata we śnie. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać, i tak tajemniczego, że można się go bać. Ten film to pierwsze zrealizowane z takim rozmachem i efektami specjalnymi polskie kino, które spodoba się całej rodzinie. Pokazuje, jak wielką wartością jest siła tkwiąca w rodzicielskiej miłości.