Trwa ładowanie...
30-10-2008 15:45

Film "Trzech kumpli" nagrodzony!

Film "Trzech kumpli" nagrodzony!Źródło: Jupiterimages
d2q5rjg
d2q5rjg

Wyemitowany na antenie TVN film „Trzech kumpli” został tegorocznym laureatem w konkursie o Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dokument, autorstwa Ewy Stankiewicz i Anny Ferens, uznano za najlepszy materiał dziennikarski, który w istotny sposób wpłynął na postrzeganie przez Polaków trudnej rzeczywistości Polski Ludowej.

”Trzech kumpli” to dokument o wielkiej przyjaźni trzech mężczyzn, której tło stanowi historia Polski w czasach bezdusznego systemu komunistycznego. Bronisław Wildstein, Lesław Maleszka i Stanisław Pyjas poznali się w latach 70. Razem studiowali, bawili się, razem też działali w opozycji. Żaden z nich nawet nie przypuszczał, jak potoczą się dalej ich losy… Pyjas został zamordowany, a jego śmierć, jak wiele innych w tamtym okresie, nigdy nie została wyjaśniona.

W 2001 roku wyszło na jaw, że Maleszka był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Ketman, który od początku opozycyjnej działalności donosił na swoich kolegów. Mógł również przyczynić się do śmierci Pyjasa. Od momentu, kiedy brutalne fakty ujrzały światło dzienne, trzeci z przyjaciół - Bronisław Wildstein - dąży do odkrycia prawdy.

Autorki filmu, Ewa Stankiewicz i Anna Ferens, rozmawiały z głównymi bohaterami tej dramatycznej historii - Maleszką i Wildsteinem - oraz świadkami. Udało im się również dotrzeć do byłych esbeków, lekarza, który przeprowadził sekcję zwłok Pyjasa oraz prokuratorów. Prawdę o przyjaźni i zdradzie zawarły w dokumencie, który został wyemitowany na antenie TVN i TVN24, 23 i 24 czerwca br. Życiorysy trójki bohaterów pokazują jak bardzo bezwzględna i pozbawiona jakichkolwiek zasad była rzeczywistość Polski Ludowej.

„Ta nagroda jest dla nas tym ważniejsza, że film jest istotny dla dziennikarzy, którzy doświadczają szykan za swoją pracę. Dla nich „Trzech kumpli” jest światełkiem nadziei.” – powiedziała, odbierając nagrodę, Ewa Stankiewicz.

d2q5rjg

Nagroda dziennikarska im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest od 2005 roku dla uczczenia pamięci twórcy Radia Zet. Otrzymują ją autorzy materiału dziennikarskiego, który w danym roku w istotny sposób wpłynął na życie Polaków lub na postrzeganie przez nich rzeczywistości. Laureatów wyłania kapituła, którą tworzą wybrani redaktorzy naczelni i dyrektorzy programowi ogólnopolskich mediów. Dotychczas wyróżnieniem uhonorowano Alicję Kos i Wojciecha Cieślę, Andrzeja Morozowskiego i Tomasza Sekielskiego oraz Adama Wajraka.

d2q5rjg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q5rjg