Trwa ładowanie...
d4982d0

Filmy historyczne

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Oceń jako pierwszy:

Filmy historyczne to typ produkcji, których fabuła koncentruje się na konkretnych wydarzeniach z przeszłości. Obrazy tego typu nie muszą odwzorowywać w dokładny sposób danych zdarzeń, jednak muszą być osadzone w rzeczywistym kontekście historycznym.

Pod pojęciem "filmy historyczne" kryje się obecnie co najmniej kilka gatunków. Wyróżnić spośród nich można chociażby dramaty, melodramaty, romanse, kino wojenne, filmy kostiumowe, westerny oraz biografie.

Filmów historycznych nie należy mylić z produkcjami, których scenariusz oparto na faktach mogą zawierać elementy fikcji. Ważne , by dokładnie odwzorowywały dane realia i nawiązywały wiernie do faktycznego i istotnego wydarzenia z przeszłości. ). Akcje tych pierwszych rozgrywają się zazwyczaj w zamierzchłych i często nieznanych reżyserowi z autopsji czasach. Filmy historyczne (podobnie przecież jak powieści tego typu) mogą zawierać elementy fikcji. Ważne , by dokładnie odwzorowywały dane realia i nawiązywały wiernie do faktycznego i istotnego wydarzenia z przeszłości.

Filmy historyczne powstają często z bardzo dużym rozmachem. Do stworzenia takiego dzieła reżyserzy muszą często korzystać z pomocy setek statystów, potrzebne jest zaaranżowanie odpowiedniej scenerii, przygotowanie kostiumów, charakteryzacji itp. Nierzadko filmy historyczne poddaje się również późniejszej obróbce komputerowej.

Filmy historyczne kręcono niemal od początku istnienia kina. Pierwsze obrazy spod tego szyldu powstawały już w erze kina niemego.

Obecnie kino historyczne można potraktować jako ciekawy przykład syntezy produkcji rozrywkowych, artystycznych i edukacyjnych. Za największe klasyki filmów historycznych uznaje się m.in. "Braveheart - Waleczne Serce", "Barry'ego Lyndona", "Amadeusza", "Kleopatrę", "Pana Wołodyjowskiego" i "Potop".

d4982d0
d4982d0
d4982d0