Trwa ładowanie...
d11vekh

Filmy Marvela

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
3.5
(2 głosy)
Oceń:

Filmy Marvela - produkcje filmowe, których scenariusz oparty został na komiksach studia Marvel. Wśród nich znalazły się zarówno obrazy aktorskie, jak i animowane. Obecnie za ich powstawanie odpowiada franczyza Marvel Cinematic Universe.

Pierwszą próbą ekranizacji komiksu Marvela podjęto w 1944 roku. Wówczas na szklane ekrany trafił 15-odcinkowy serial o "Kapitanie Ameryce". Na kolejne filmowe wersje przygód superbohaterów słynnej komiksowej stajni przyszło nam poczekać aż do roku 1977. Właśnie wtedy pojawiły się telewizyjne wersje "Spider-Mana" oraz "Hulka". Pierwszym pełnometrażowym, kinowym filmem Marvela był wypuszczony w 1986 roku "Kaczor Howard" w reżyserii Willarda Huycka.

W kolejnych latach ekranizacje komiksów Marvela nie leżały w obrębie zainteresowań twórców. To zmieniło się po roku 2000. Obrazkowe historie, w których od lat zaczytywała się amerykańska młodzież, okazały się ciekawym materiałem do pokazania na wielkim ekranie. Na przełomie wieków widzowie doczekali się m.in. filmowej wersji "X-Mena", nowego "Spider-Mana" oraz "Hulka", a także "Daredevila" i "Punishera".

W połowie pierwszej dekady lat 2000 do życia powołana została franczyza "Marvel Cinematic Universe", która odpowiedzialna jest obecnie za powstawanie wszystkich ekranizacji komiksów stajni. Pierwszą produkcją studia był "Iron Man" z 2008 roku. Przez pierwszą dekadę działalności franczyzy, wyprodukowała ona 12 obrazów. W planach nakręcenie jest kolejnych kilkunastu.

Wszystkie filmy Marvela charakteryzują się realizacją na najwyższym poziomie technicznym. Zastosowane rozwiązania umożliwiają twórcom przedstawienie epickich scen z wciskającymi w fotel efektami specjalnymi.

Ekranizacje komiksów Marvela ukazują najczęściej zmagania superbohaterów (uosobienie dobra) z różnego rodzaju wrogami (uosobienie zła). Pojedynek między nimi ma nierzadko decydować o losach świata.

Filmów Marvela nie należy mylić z produkcjami opartymi na komiksach wydawnictwa DC Comics.

Zobacz także:
Filmy o superbohaterach z przypadku - TOP 10
Ekranizacje komiksów, o których nie masz pojęcia
Najlepsze ekranizacje komiksów

d11vekh
d11vekh
d11vekh