Trwa ładowanie...
d2cvr1y
d2cvr1y

Filmy sensacyjne

Najnowsze informacje
Kadr z filmu "Gorączka" East News
Kadr z filmu "Gorączka"
4.5
(2 głosy)
Oceń:

Filmy sensacyjne - rodzaj produkcji, w których najważniejszym elementem jest trzymająca w napięciu fabuła pełna zaskakujących oraz emocjonujących wydarzeń.

Filmy sensacyjne często zaliczane są jako osobny gatunek. W rzeczywistości wielu krytyków uznaje je jedynie za odmianę dzieła filmowego z bardzo konkretną strukturą fabularną. Zdaniem badaczy, sama odrębność treści nie może być wyznacznikiem do wyodrębnienia nowego gatunku. Nierzadko filmy sensacyjne powiązane są z tzw. kinem akcji, produkcjami szpiegowskimi, kryminalnymi, thrillerami, westernami, a nawet filmami SF.

Film sensacyjny zazwyczaj koncentruje się na charakterystycznej postaci o bardzo wyraźnie zarysowanych cechach, która albo popada w konflikt z prawem, albo sama próbuje stanąć na straży sprawiedliwości. Fabuła tego typu produkcji jest wartka. Wypełniają ją sceny kaskaderskie i pościgowe. Nierzadko występują również efekty specjalne. Mogą pojawić się również wątki poboczne, które urozmaicają całą historię i dodają fabule tempa.

Za klasyki kina sensacyjnego uznaje się m.in. takie dzieła jak "Gorączka", "Ścigany", "Brudny Harry", "Szklana pułapka", "Zabójcza broń", a także serię poświęconą Jamesowi Bondowi. W Polsce za najsłynniejszy przykład filmu sensacyjnego można przytoczyć produkcje Władysława Pasikowskiego - np. "Psy" lub "Krolla".

Zobacz też:
Najlepsze polskie filmy sensacyjne
Najlepsze filmy sensacyjne wszech czasów

d2cvr1y

d2cvr1y
d2cvr1y
d2cvr1y