Filmy sensacyjne - TOP 10
13.11.2015 | aktual.: 10.08.2017 08:42
Strzelaniny, pościgi samochodowe, popisy kaskaderów, kryminalne porachunki, intrygi, brutalne morderstwa i nieustraszeni główni bohaterowie – tak w skrócie można opisać esencję najlepszych filmów sensacyjnych. Gatunek ten święcił swoje triumfy w epoce kaset VHS, choć i dziś pojawiają się sporadycznie nowe produkcje tego typu, zapewniające widzom rozrywkę pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji. Filmy sensacyjne niezmiennie stawiają bowiem na efektowność oraz zapierającą dech w piersiach dynamikę. Pewnie dlatego przypadły one do gustu głównie męskiej części publiczności.
Strzelaniny, pościgi samochodowe, popisy kaskaderów, kryminalne porachunki, intrygi, brutalne morderstwa i nieustraszeni główni bohaterowie – tak w skrócie można opisać esencję najlepszych filmów sensacyjnych. Gatunek ten święcił swoje triumfy w epoce kaset VHS, choć i dziś pojawiają się sporadycznie nowe produkcje tego typu, zapewniające widzom rozrywkę pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji. Filmy sensacyjne niezmiennie stawiają bowiem na efektowność oraz zapierającą dech w piersiach dynamikę. Pewnie dlatego przypadły one do gustu głównie męskiej części publiczności.
Które filmy sensacyjne należy uznać za najlepsze w historii kina? Z okazji premiery filmu „Git” w reżyserii Kamila Szymańskiego postanowiliśmy przypomnieć najwybitniejsze obrazy z tego gatunku. Oto specjalny ranking „Filmy sensacyjne - TOP 10”. Zobaczmy raz jeszcze ponadczasowe tytuły, zapewniające podczas seansu prawdziwą jazdę bez trzymanki.
10. Kalifornia
Miejsce dziesiąte w rankingu najlepszych filmów sensacyjnych wszech czasów zajęła „Kalifornia” w reżyserii Dominica Seny. Głównym bohaterem filmu jest pisarz Brian Kessler (David Duchovny), który zbiera materiały do swojej najnowszej książki. Ma ona dotyczyć brutalnych zabójstw dokonanych w przeszłości przez seryjnych morderców. Brian wraz ze swoją przyjaciółką Carrie (Michelle Forbes) chce dokładnie poznać miejsca makabrycznych zbrodni, a także środowiska, w jakich dorastali okrutni złoczyńcy. Bohaterowie planują podróż do Kalifornii, lecz ta okazuje się być dla nich zbyt droga. Aby zmniejszyć koszty wyprawy, Brian i Carrie decydują się zabrać ze sobą dodatkowych pasażerów. Na zamieszczone przez nich ogłoszenie odpowiadają Early i Adele (Brad Pitt i Juliette Lewis). Pisarz i jego przyjaciółka nie zdają sobie sprawy, że nieznajomy pasażer jest tak naprawdę groźnym przestępcą.
„Kalifornia” zaliczana jest do grona najlepszych filmów wyprodukowanych w latach 90. Świetny klimat, rewelacyjna obsada aktorska, a także trzymający w napięciu scenariusz tworzą w całości przykład filmu sensacyjnego ocierającego się o gatunkową doskonałość.
9. Strzelec
Dziewiąta lokata przypadła „Strzelcowi” w reżyserii Antoine Fuqua. Film opowiada historię wyborowego snajpera Boba Lee Swaggera (Mark Wahlberg), który po nieudanej misji wojskowej w Etiopii przechodzi w stan spoczynku i wiedzie spokojne życie w swojej leśnej chatce. Pewnego dnia odwiedza go jednak emerytowany pułkownik Isaac Johnson (Danny Glover). Mężczyzna informuje Swaggera, że prawdopodobnie ktoś szykuje zamach na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Bob zostaje poproszony o konsultację, która ma zapobiec ewentualnej tragedii. Mimo dokładnych starań dochodzi do zamachu na głowę państwa. Głównym podejrzanym o dokonanie zbrodni staje się właśnie Swagger. Bohater musi za wszelką cenę udowodnić, że to nie on stoi za morderstwem prezydenta.
„Strzelec” to pełen zwrotów akcji oraz sprawnej narracji film sensacyjny, ukazujący patologie na szczeblach władzy. Nie brak tu efektownych strzelanin, zawrotnych pościgów oraz wymierzenia sprawiedliwości na własną rękę. Dobre nowoczesne i męskie kino.
8. Ścigany
„Ścigany” Andrew Davisa to jeden z najbardziej znanych filmów sensacyjnych w historii kina. Głównym bohaterem opowieści jest szanowany chirurg Richard Kimble (Harrison Ford), który zostaje niesłusznie oskarżony o zabójstwo swojej żony. Lekarz zdaje sobie sprawę, że ktoś bardzo umyślnie zaplanował zbrodnię, tak by wszystkie podejrzenia wskazywały na jego winę. Kimble, mimo że nie zamordował swej małżonki, zostaje skazany na karę śmieci. W trakcie transportu do więzienia, bohaterowi udaje się jednak uciec z rąk policji. Kimble za wszelką cenę chce znaleźć faktycznych morderców żony. Rozwikłanie zagadki nie będzie oczywiście łatwe, ponieważ zbiega poszukują organy ścigania kierowane przez nieustępliwego szeryfa Samuela Gerarda (Tommy Lee Jones).
Obraz Andrew Davisa gwarantuje emocje na najwyższym poziomie. Pościg za szukającym sprawiedliwości lekarzem toczy się w zawrotnym tempie i pełen jest zwrotów akcji. Kreacja szeryfa Gerarda stworzona przez Tommy’ego Lee Jonesa przeszła w zasadzie do historii kina, a sam aktor uhonorowany został za nią statuetką Oscara.
7. Tożsamość Bourne’a
Siódme miejsce w rankingu najlepszych filmów sensacyjnych zajęła ekranizacja powieści Roberta Ludluma „Tożsamość Bourne’a” w reżyserii Douga Limana. To pierwsza część doskonałej serii poświęconej Jasonowi Bournowi, w rolę którego wcielił się Matt Damon.
U wybrzeży Marsylii morze wyrzuca na brzeg młodego mężczyznę. Nie ma on przy sobie żadnych dokumentów, a na dodatek okazuje się, że został wcześniej postrzelony. Lekarze odkrywają także, że pod jego skórą znajduje się tajemniczy chip. Mężczyzna odzyskuje przytomność, ale nie pamięta kim jest i jak znalazł się w morzu. Chce on jak najszybciej odzyskać swoją tożsamość, a także dowiedzieć się, kto zapolował na jego życie. Wszczepiony pod skórą chip zawiera adres banku w Zurychu i numer specjalnego konta. Bohater postanawia sprawdzić trop i zbadać, co zawiera tajemnicza skrytka bankowa. Mężczyzna znajduje w niej stos paszportów (wynika z nich, że jego nazwisko to Jason Bourne, a także waluty różnych krajów i broń. Bourne szukając kolejnych faktów ze swojego życia, odkrywa, że świetnie posługuje się wieloma językami, a także zna sztuki walki. Szczególnie przydatna okaże się dla niego druga umiejętność, gdyż życie bohatera znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie.
6. Bullitt
Szósta lokata naszego zestawienia przypadła legendarnemu obrazowi Petera Yatesa „Bullitt” z roku 1968. Głównym bohaterem filmu jest detektyw Frank Bullitt (Steve McQueen), który dostaje rozkaz ochrony ważnego świadka, mającego zeznawać w sprawie przeciwko lokalnej mafii. Świadek zostaje jednak zamordowany, mimo że dokonano wszelkich starań, by ustrzec go przed niebezpieczeństwem. Wiele wskazuje na to, że w morderstwo może być zamieszany ktoś z policji. Nieustępliwy Bullitt rozpoczyna prywatne śledztwo.
„Bullitt” to już klasyka kina sensacyjnego. Pościg samochodowy z tego filmu uznawany jest za jeden z najlepiej zrealizowanych w historii i nawet dziś robi on ogromne wrażenie. Świetny scenariusz, gra aktorska, a także montaż, za który „Bullitt” został uhonorowany Oscarem - tego tytułu nie można nie znać.
5. Goldfinger
Zupełnie odrębnym typem filmów sensacyjnych są produkcje poświęcone najsłynniejszemu agentowi świata – Jamesowi Bondowi. Losy kultowego 007 pojawiały się na wielkim ekranie wielokrotnie i za każdym razem elektryzowały publiczność na całym świecie (przykład tego mieliśmy całkiem niedawno przy okazji premiery „Spectre”). Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do tego że w naszym zestawieniu po prostu nie mogło zabraknąć choćby jednego filmu z Jamesem Bondem. Według nas na specjalne wyróżnienie zasłużył wyreżyserowany przez Guya Hamiltona „Goldfinger” z roku 1964.
Tytułowy Goldfinger to milioner podejrzewany o kradzież złota z licznych skarbców całego świata. Agent James Bond (Sean Connery) dostaje specjalne zadanie rozpracowania przebiegłego krezusa. Szybko okazuje się, że Goldfinger ma związek z KGB, a na dodatek planuje obrabować skarbiec Stanów Zjednoczonych.
4. Szklana pułapka
Na czwartym miejscu rankingu „Filmy sensacyjne – TOP 10” ulokowała się „Szklana pułapka” w reżyserii Johna McTiernana. Akcja rozgrywa się w 34-piętrowym wieżowcu w Los Angeles, w którym pracuje żona policjanta Johna McClane’a (Bruce Willis) – Holly (Bronnie Bedelia). Gliniarz odwiedza ją w miejscu pracy, lecz zaraz po jego przyjeździe budynek zostaje zaatakowany przez terrorystów. John jest jedyną osobą, która nie zostaje zauważona przez groźnych zamachowców. Bohater postanawia w pojedynkę rozprawić się ze złoczyńcami.
„Szklana pułapka” to przykład klasycznego kina sensacyjnego, stawiającego na brawurę, strzelaniny i dużą ilość kaskaderskich popisów. Nie brak opinii, że jest to najlepszy film akcji w historii kina. Są również osoby które uważają „Szklaną pułapkę” za jeden z najlepszych filmów… świątecznych!
3. Święci z Bostonu
Najniższy stopień podium przypadł kultowej produkcji Troya Duffy’ego – „Świętym z Bostonu”. Film opowiada historię dwóch amerykańskich braci o irlandzkich korzeniach – Murphy’ego i Connera MacManusów (Norman Reedus i Sean Patrick Flanery) – mieszkających i pracujących na co dzień w Bostonie. W Dzień Świętego Patryka rodzeństwo rozprawia się z kilkoma członkami groźnej rosyjskiej mafii, którzy chcieli zamknąć ich ulubiony bar. Wydarzenie to na zawsze zmienia życie braci. Od tego momentu Murphy i Conner postanawiają zlikwidować każdego bandytę w dzielnicy, wierząc, że to sam Bóg dał im prawo do wymierzania sprawiedliwości.
„Święci z Bostonu” to oryginalne i przebojowe kino zrealizowane w najlepszy możliwy sposób. Film ten jest wybuchową mieszanką efektownej sensacji z elementami kryminału i specyficznego poczucia humoru, którego nie powstydziliby się sam Quentin Tarantino czy też bracia Coen.
2. Brudny Harry
W gronie najwybitniejszych filmów sensacyjnych z pewnością nie mogło zabraknąć miejsca dla legendarnego „Brudnego Harry’ego” w reżyserii Dona Siegela. Obraz ten to dziś bowiem prawdziwa klasyka, na której wychowały się całe pokolenia kinomanów.
Głównym bohaterem filmu jest tytułowy „Brudny Harry”, a konkretnie inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood), który swój przydomek zawdzięcza brutalnym metodom pracy. Policjant, mimo swej bezkompromisowości, uważany jest za czołowego funkcjonariusza San Francisco. Jego głównym zadaniem staje się schwytanie groźnego seryjnego mordercy posługującego się pseudonimem „Skorpion”. Harry Callahan zrobi wszystko, by okrutny psychopata wpadł w jego ręce. Bohater postanawia za wszelką cenę złapać przestępcę, nawet jeśli wiązałoby się to z łamaniem prawa…
1. Gorączka
Bezapelacyjnym zwycięzcą rankingu „Filmy sensacyjne – TOP 10” zostaje „Gorączka” w reżyserii Michaela Manna. Akcja filmu rozgrywa się w Los Angeles – dowodzona przez Neila McCauleya (Robert De Niro) grupa przestępcza dokonuje napadu na furgonetkę z cennymi obligacjami. W wyniku akcji śmierć ponosi trzech policjantów. Sprawa trafia w ręce wydziału zabójstw, a samym dochodzeniem kieruje Vincent Hanna (Al Pacino) – borykający się z problemami osobistymi najlepszy detektyw w mieście. Hanna szybko trafia na trop, mogący doprowadzić go do przestępczej szajki. McCauley i jego banda doskonale wiedzą jednak, jak skutecznie wymknąć się wymiarowi sprawiedliwości. Między Hanną a McCauleyem dochodzi do umownego pojedynku.
Nie zanosi się na to, by miał w najbliższym czasie powstać lepszy od „Gorączki” film sensacyjny. Aktorska obsada z najwyższej półki, doskonały scenariusz, a także rewelacyjna realizacja są dziś wzorem godnym naśladowania. O jakości produkcji niech świadczy fakt, że słynna scena strzelaniny pod bankiem jest wykorzystywana w szkoleniach rekrutów amerykańskich Marines. Kino przez wielkie „K”.
W. Chentkiewicz