Trwa ładowanie...
d1jokhv
Aktualności

Filmy z podziemia trafią do Krakowa?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Filmy z podziemia trafią do Krakowa?
(Jupiterimages)
d1jokhv

Kopie unikalnych filmów podziemnej telewizji NTV mogą trafić do Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Nagrania działającej w latach 80. stacji, w której pracował m.in. były redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej" Maciej Szumowski, są zarejestrowane na 150 płytach DVD.

Oryginały filmów telewizja TVN przekazała szefowi IPN we wtorek, w 15. rocznicę śmierci ks. Kazimierza Jancarza, założyciela NTV. Nieoficjalnie wiadomo, że krakowski oddział stara się o ich kopie. Dlaczego są tak ważne? - To unikalne dokumenty, być może jedyne egzemplarze - mówi szef krakowskiego IPN Marek Lasota.

Operatorzy zarejestrowali na nich m.in. legendarne msze św. za Ojczyznę odprawiane przez ks. Jancarza w Mistrzejowicach (bywał na nich m.in. ks. Jerzy Popiełuszko), międzynarodową podziemną konferencję praw człowiekaczłowieka z 1988 roku i zamieszki uliczne między milicją a opozycją w czasie stanu wojennego.

d1jokhv

Są tam też wywiady z największymi postaciami solidarnościowego podziemia. O prawa autorskie do filmów rok temu rozgorzał spór. Historyczny kanał TVN Discovery wyemitował program z użyciem filmów zarejestrowanych przez operatorów telewizji NTV. Autorzy filmów bez zastrzeżeń zgodzili się na ich oddanie IPN do celów badawczych.

Co jednak, gdy zechce je wypożyczyć prywatna telewizja? Marek Lasota zapewnia, że na pewno prawa autorskie nie zostaną naruszone. "Ta sprawa zostanie uregulowana. Myślę, że telewizja będzie musiała się zwrócić do twórców o zgodę na wykorzystanie ich materiałów" - mówi.

d1jokhv

Podziel się opinią

Share
d1jokhv
d1jokhv