Trwa ładowanie...
d20blbm

David Schwimmer

Najnowsze informacje
4.6
(78 głosów)
Oceń:
d20blbm

Amerykański aktor, głównie komediowy, w pierwszej kolejności kojarzony z rolą dr Rossa w popularnym sitcomie „Przyjaciele”. Również reżyser i producent filmowy.

Urodził się 2 listopada 1966 roku w Queens, w Nowym Jorku, dorastał w południowej Kalifornii. Jego rodzice są znanymi prawnikami - matka prowadziła sprawy rozwodowe kilku amerykańskich gwiazd (m.in. Elizabeth Taylor). Wychowywał się w towarzystwie starszej o rok siostry, Ellie. Już jako dziesięciolatek brał udział w pierwszych, dziecięcych przedstawieniach, aktorską pasję kontynuując podczas nauki w Beverly Hills High School. Na miejsce studiów wybrał Northwestern University w Chicago, którego absolwentem został w 1988 roku. W tym samym czasie rozpoczął karierę na ekranie.

Debiutował maleńkim epizodem w „Biloxi Blues” Mike’a Nicholsa (1988). Pierwszą większą rolę stworzył rok później w telewizyjnym thrillerze „A Deadly Silence”, grając chłopaka, który zabija okrutnego ojca swojej dziewczyny (1989).

Następnie powrócił do Chicago, gdzie aktywnie działał jako członek współzałożonej przez siebie grupy Chicago’s Lookingglass Theatre Company. W międzyczasie przyjmował role w serialach.

Po raz pierwszy dał się zapamiętać jako hippisowski młodzieniec – chłopak Olivii w „Cudownych latach” (1991-92). Grał też w „Prawnikach z Miasta Aniołów” (1992-93), „Nowojorskich gliniarzach” (1993) i „Monty’m” (1994), zanim nadeszła absolutnie przełomowa rola w sitcomie „Przyjaciele” (1994-2004). Kreowana przez ponad dekadę rola dr Rossa Gellera przyniosła mu ogromną popularność i międzynarodową rozpoznawalność, jak również różne nagrody i nominacje (nominacja do Emmy i American Comedy Award, zespołowa nagrody: TV Guide Award i Screen Actors Guild Award, sześć dalszych nominacji do zespołowej nagrody Screen Actors Guild Award).

Na fali popularności serialu, znacznego tempa nabrała filmowa kariera Schwimmera, który w międzyczasie uaktywnił również swoją działalność jako producent i reżyser. Był gwiazdą takich filmów, jak: komedia romantyczna „Żałobnik” z Gwyneth Paltrow (1996) i wyprodukowana przez niego „Narzeczona dla dwóch” z Mili Avital (1998), tragikomedia „Duże czy małe” z Chrisem Cooperem (1997), własny, telewizyjny debiut reżyserski „Odkąd cię nie ma” z Larą Flynn Boyle i Teri Hatcher (1998), przygodowy film akcji „Sześć dni, siedem nocy” z Harrisonem Fordem i Anną Heche (1998), komedia fantasy „Dar z nieba” z Woody Allenem (2000), a nawet mroczny thriller „Uczeń szatana” z Ianem McKellenem (1998).

Rok 2001 to dołączenie do gwiazdorskiej obsady komediowego „Hotelu” Mike’a Figgisa, to także udział w dwóch, telewizyjnych produkcjach wojennych, z których na szczególną uwagę zasługuje słynny mini-serial „Kompania braci”, wyprodukowany przez duet Tom Hanks – Steven Spielberg. Rola kapitana Herberta Sobela przyniosła aktorowi prestiżową Golden Satellite Award.

Po kilku latach przerwy od występów na dużym ekranie, powrócił jako tytułowy bohater niezależnej komedii „Duane Hopwood” (2005), zaś kolejne lata w karierze Schwimmera wyznaczyła współpraca ze znanym komikiem, Simonem Peggiem.

Aktorzy najpierw spotkali się razem na planie komedii kryminalnej „Big Nothing” (2006), z kolei rok później powstała wyreżyserowana przez Schwimmera, brytyjska komedia „Gazu mięczaku, gazu” z Peggiem w roli głównej, która przyniosła twórcy nominację do nagrody BIFA (2007).

Ostatnim filmem z jego aktorskim udziałem jest thriller „Nothing But The Truth” z Mattem Dillonem i Kate Beckinsale (2008), najświeższymn z pięciu wyprodukowanych przez niego filmów jest dramat „Fly Like Mercury” (2008), zaś najnowszą z jego reżyserskich prób – serial „Mała Brytania w Ameryce” (2008). Swego czasu wyreżyserował też dziesięć odcinków „Przyjaciół”.

Ma na swoim koncie debiut w roli aktora dubbingowego - użyczył głosu żyrafie w obu częściach popularnej, disyenowskiej produkcji „Madagaskar” (2005, 2008).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20blbm
d20blbm
d20blbm