WP

Ian McShane - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Angielski aktor, reżyser oraz producent filmowy i telewizyjny. Znany szerszej publiczności z serialu BBC „Lovejoy” i nagradzanej Złotym Globem roli Ala Swearengena w serialu HBO „Deadwood”.

Ian McShane urodził się 29 września 1942 roku w Blackburn w hrabstwie Lancashire, w Wielkiej Brytanii. Jego matką była Irene Cowley, natomiast ojcem Harry McShane, szkocki piłkarz Manchester United i Hamilton Academical F.C. Ian dzieciństwo spędził w Urmston, miasteczku w obrębie dystryktu metropolitarnego Wielkiego Manchesteru, gdzie uczęszczał do Stretford Grammar School.

Uczył się w Royal Academy of Dramatic Arts w Bloomsbury, ale opuścił uczelnię w ostatnim roku nauki, żeby zagrać w filmie Ralpha Thomasa „Dziki i skwapliwy” (1962).* Wystąpił po raz pierwszy na londyńskiej scenie Arts Theatre w przedstawieniu „Dzieci w domu Fred Ginger”* (1962) jako Charley, a następnie w spektaklu Tennessee Williamsa „Szklana menażeria” (1965) w roli Toma.

W kolejnych latach pojawiał się gościnnie w wielu serialach: „Fotel teatralny” (1962, 1966), „Pierwsza noc” (1963) u boku Michaela Caine, „Z Cars”(1964), „Czerwona czapka” (1965), „Ty nie możesz zwyciężać” (1966), „Sztuka tygodnia” (1966), „Środowa sztuka” (1966) czy też „Wuthering Heights” (1967).

McShane był także Judaszem Iskariotą w „Jezusie z Nazaretu” (1977) w reżyserii Franco Zeffirelliego i Heathcliffem w telewizyjnej adaptacji „Wichrowych wzgórz” w reżyserii Petera Sasdy. Pod koniec lat osiemdziesiątych założył firmę McShane Productions, która wyprodukowała cieszący się przez wiele lat ogromną popularnością serial „Lovejoy”. Sam aktor grał w nim tytułową rolę.

WP

Spośród licznych ról telewizyjnych i kinowych wspomnieć warto także o „Grace Kelly”, gdzie zagrał księcia Rainiera, czy filmach „Wielki skok”, „Dinozaury soulu”, czy „Nine lives”.

Aktor grał w latach 2004-2006 w serialu HBO „Deadwood”. Z tę rolę zdobył nagrodę Złoty Glob, oraz nominacje do Television Critics Association Award, Emmy i Screen Actors Guild Award. Wkrótce będzie go też można zobaczyć na dużym ekranie u boku Matthew McConaughey i Matthew Foxa w filmie „We Are Marshall”. Można było go usłyszeć w animowanych hitach „Shrek 3”, gdzie zagrał Kapitana Hooka i „Kung Fu Panda”.

W 2006 roku McShane wygrał w plebiscycie magazynu „People” na najseksowniejszy czarny charakter występujący w telewizji.

Ian McShane miał aż trzy żony. Piszą z nich była Suzan Farmer (małżeństwo w latach 1965-68), następnie Ruth Post (1970-76), z którą ma córkę Kate (ur. 1971) i syna Morgana (ur. 1975). W 1977 roku związał się z aktorką Sylvią Kristel, z którą wystąpił w filmie „Piąty muszkieter” (1979). Z kolei 30 sierpnia 1980 roku ożenił się po raz trzeci z Gwen Humble.

Data urodzenia

29.09.1942

Miejsce urodzenia

Blackburn, Anglia, Wielka Brytania

Reżyser
Filmografia

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (Czarnobrody)

Sexy Beast (Teddy Bass)

Jack pogromca olbrzymów (Król Brahmwell)

Agent Cody Banks (Brinkman)

Jezus z Nazaretu (Judasz Iskariota)

Przypadek 39 (Detektyw Barron)

Królewna Śnieżka i Łowca (Beith)

Bitwa o Anglię (sierż. pilot Andy)

9 Mil (Ingles)

Gra o życie (2003) (Jeff Novak)

Hercules (Amphiarus)

Dziewięć kobiet (Larry)

Filary Ziemi (Waleran Bigod)

Death Race Wyścig Śmierci (Coach)

Ciemność rusza do boju (Merriman Lyon)

Przypadek 39 (detektyw Mike Barron)

Kung Fu Panda (Tai Lung)

Koralina i Tajemnicze Drzwi 3D (Mr. Bobinski)

Hot Rod (Frank Powell)

Scoop: Gorący temat (Joe Strombel)

Deadwood (Al Swearengen)

Tam Lin (Tom Lynn)

Lovejoy

Morderstwo przy Rue Morgue (Policjant)

WP
WP
WP