Impreza "Sto lat w kinie..." w Łodzi
Odsłonięciem w centrum Łodzi pamiątkowej tablicy upamiętniającej pierwszą projekcję filmową w kinie należącym do pradziadka znanego obecnie reżysera filmowego Jana Jakuba Kolskiego rozpoczęto w tym mieście imprezę "Sto lat w kinie, czyli filmowa historia rodziny Kolskich".
Dokładnie przed stu laty, 13 stycznia 1907 roku Theatre Optique Parisien znajdujący się przy ul. Piotrkowskiej 15, zaprosił łodzian do obejrzenia pierwszej projekcji. W związku z tą rocznicą Studio Teatralne "Słup" przygotowało inscenizację, w trakcie której powtórzono projekcję starych, niemych filmów.
15.01.2007 09:38
Był też taper, czyli grająca na pianinie osoba, robiąca podkład muzyczny do wyświetlanych scen. Do Łodzi przyjechał m.in. Franciszek Pieczka, był również Mariusz Saniternik - aktorzy występujący w filmach Kolskiego.
Obchodom towarzyszą dwie wystawy i projekcja filmów Kolskiego. Wystawy można oglądać w Muzeum Kinematografii. Pierwsza z nich - historyczna - poświęcona jest filmowemu dorobkowi rodziny Kolskich, druga to ekspozycja fotografii Piotra Bujnowicza zatytułowana "Magia Jasminum" - filmu wyreżyserowanego przez Jana Jakuba Kolskiego.
Do przyszłej soboty w kinie "Kinematograf" odbędzie się przegląd filmów reżysera. W programie znalazły się m.in.: "Jasminom", "Historia kina w Popielawach" czy "Kobieta samotna".
Theatre Optique Parisien należał do Maniego Hendlisza, pradziadka Jana Jakuba Kolskiego oraz pradziadka operatora filmowego Michała Pakulskiego i Ewy Pakulskiej - reżysera, montażystki filmowej.