Trwa ładowanie...

Krzysztof Zaleski nie żyje

Share
Krzysztof Zaleski nie żyje
Źródło: AKPA
d2v9bt5

Zmarł Krzysztof Zaleski, filolog, aktor teatralny i filmowy, scenarzysta i reżyser teatralny, od 2006 roku dyrektor Teatru Polskiego Radia, a od 2007 roku także dyrektor i redaktor naczelny Programu II Polskiego Radia.

Związany ze scenami warszawskimi, Zaleski był reżyserem w Teatrze na Woli, w Teatrze Współczesnym i w Teatrze Dramatycznym. Od 1988 roku współpracował z Teatrem Ateneum i Teatrem Telewizji. Wykładał w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, a w latach 1987 -1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego.

Szerszej publiczności Krzysztof Zaleski znany jest z ról filmowych. Wystąpił między innymi w "Gorączce", "Szansie", a także w serialu telewizyjnym "Zmiennicy". Ponadto zagrał w filmach: "Niedzielne dzieci", "Próba ognia i wody", "Człowiek z żelaza", "Życie za życie. Maksymilian Kolbe", "Ekstradycja 2", "Sztos", "Cudownie ocalony", "Summer Love", "Drugi sztos".

d2v9bt5

Krzysztof Zaleski reżyserował recitale i koncerty Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zrealizował także spektakl muzyczny, blues-operę Jacka Kaczmarskiego "Kuglarze i wisielcy" w Teatrze Nowym w Poznaniu i spektakl baletowy do muzyki Igora Strawińskiego "Święto wiosny" w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Krzysztof Zaleski był laureatem wielu nagród. W 1983 roku podczas Spotkania Poetyckiego imienia Stachury w Toruniu otrzymał wyróżnienie "Radar'83", przyznane za całość dorobku inscenizacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem "Mahagonny" oraz za umiejętność budowania pracy zespołu teatralnego.

W 2005 roku nagrodzono go za scenariusz-adaptację w konkursie radiowym na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie, za spektakl "Nie piszę już wierszy".

W ubiegłym roku przyznano mu Nagrodę "Feliks Warszawski" za najlepszą reżyserię, za spektakl "Wagon" w Teatrze Współczesnym.

Krzysztof Zaleski urodził się 3 września 1949 roku w Świętochłowicach. W 1971 roku ukończył Wydział Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1986 roku Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Był mężem aktorki Marii Pakulnis.

d2v9bt5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v9bt5
d2v9bt5