Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
prl
Artykuł Sponsorowany
15-11-2022 08:53
Artykuł sponsorowany Kondrat-Media

Michał Kondrat o "Proroku": to nie jest film o Kościele, ale o realiach PRL za Gomułki

Film "Prorok" sensacyjny dramat historyczny, debiut fabularny Michała Kondrata od 11 listopada na ekranach kin w Polsce. Już jutro, 15 listopada premiera w USA.

 Źródło: materiały partnera
do2skc8
do2skc8

WYWIAD Z MICHAŁEM KONDRATEM – reżyserem filmu "Prorok"

Czy obecnie jest dobry moment na film o Kościele i Prymasie?

"Prorok" to nie jest film o Kościele, ale przede wszystkim o realiach PRL za czasów Gomułki i człowieku, który miał odwagę, by rozegrać szachy z władzą. To jest uczciwie zrobione kino sensacyjno-historyczne, które ma być odpowiedzią na długo oczekiwaną potrzebę społeczną. Uważam, że zawsze jest dobry czas na dobry film na ważny temat. Ponadto, biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie różne skandale osłabiły zaufanie społeczeństwa do Kościoła katolickiego, myślę, że film "Prorok" jest bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej. Liczę, że postać Prymasa zainspiruje nie tylko księży, ale też polityków czy zwykłych obywateli do tego, żeby szukać porozumienia dla dobra narodu, do pojednania spolaryzowanego przez partie polityczne społeczeństwa. 

Co skłoniło Pana do nakręcenia filmu o Kardynale Stefanie Wyszyńskim?

Kardynał Stefan Wyszyński jest ważną dla Polski postacią, a mimo to najciekawszy okres jego życiorysu nie został nigdy zekranizowany. Młodzi ludzie, z którymi rozmawiałem, odbierają go jako postać posągową, jednak bliżej im nieznaną. A przecież Wyszyński to gigant, taki Clint Eastwood w purpurze, który prowadził grę polityczną z komunistami. Nasz film zaczyna się po trzech latach więzienia go. Wyszyński ponownie staje na czele Kościoła w Polsce i staje się nieformalnym przywódcą narodu. Na spotkaniach z przedstawicielami władzy PRL stawia warunki i udaje mu się uzyskiwać przywileje dla narodu. Nie pęka nawet wtedy, gdy robi się "gorąco". Lata jego życia 1956-1970, które obejmuje scenariusz, to naprawdę dobry materiał na film.

do2skc8

Najpierw był pomysł, czy scenariusz, który trafił w Pana ręce?

Tak, najpierw był pomysł na scenariusz, który powierzyłem Katarzynie Boguckiej. To ona wraz z dwiema współscenarzystkami - Joanną Dudek-Ławecką i Karoliną Słyk - stworzyły w ciągu 8 miesięcy materiał na film. Potem przez kolejnych 6 miesięcy dostosowywałem go do formy, która była dla mnie satysfakcjonująca.

 materiały partnera
Na zdjęciu od lewej: Adam Ferency (w roli Gomułki), Michał Kondrat (reżyser filmu), Tomasz Sapryk (w roli Kliszki)Źródło: materiały partnera

Jak "zagłębiał" się Pan w postać kardynała Stefana Wyszyńskiego tworząc film? Kto był Pana konsultantem / przewodnikiem?

Moim głównym konsultantem merytorycznym był dr hab. Paweł Skibiński, który od 30 lat studiuje memoriały Kardynała.

Dlaczego to właśnie Sławomir Grzymkowski pasował Panu do roli Prymasa Tysiąclecia?

To aktor zaproponowany przez scenarzystkę, wspomnianą wcześniej Katarzynę Bogucką. Zadzwoniła do mnie w trakcie spektaklu z jego udziałem i powiedziała: "Michał, mamy Wyszyńskiego!". Podszedłem do sprawy na chłodno, ponieważ jestem zdania, że na główne role trzeba zrobić casting i zobaczyć wielu aktorów, zanim wybierze się właściwego. Na pierwszym spotkaniu okazało się jednak, że Sławek jest strzałem w dziesiątkę. Potrzebował chwili, żeby "wejść w rolę", ale jak już wszedł, to nawet zdarzyło się, że przypadkowi ludzie, którzy przechodzili obok planu zdjęciowego, wskazali go palcem i powiedzieli: "Ooo, Wyszyński!".

do2skc8

W filmie przewija się plejada ważnych nazwisk aktorskich – Ferency, Sapryk, Troński... Zgodzili się od razu?

Nie od razu. Najpierw zapoznali się ze scenariuszem, a potem była próba charakteryzacji Adama Ferencego i negocjacje z Marcinem Trońskim, by zgolił włosy. Oczywiście przedstawiłem im moją wizję realizacji filmu.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Trudno było odtworzyć wnętrza i klimat czasów wczesnej Polski Ludowej? Jak zdobywał Pan odpowiednie lokacje, zgodne z prawdą historyczną?

Mieliśmy 40 dni zdjęciowych, z czego 10 we Wrocławiu w hali CeTA, gdzie wybudowaliśmy gabinety Wyszyńskiego, Gomułki, Cyrankiewicza, a także dwa sekretariaty. To właśnie tam rozgrywa się główna akcja filmu, dlatego zdecydowałem, by nie adaptować starych zniszczonych czasem wnętrz, tylko je wybudować na wzór oryginalnych. Na przykład Gabinet Cyrankiewicza wyłożony został drewnem w tzw. "jodełkę" i wyposażony w drogie, nowoczesne jak na tamte czasy meble.

Najważniejszy / najtrudniejszy moment podczas zdjęć...?

Najtrudniejsza scena to dwa dni zdjęciowe z udziałem 40 kaskaderów, ponad 100 rekonstruktorów i 400 statystów. Wcześniej mieliśmy jeszcze dwa dni prób walki kaskaderów i rekonstruktorów.

do2skc8

To pierwszy Pana film fabularny, dlaczego taka forma, a nie fabularyzowany dokument, jak poprzednie, które zdobyły spore uznanie?

Ponieważ chcę się rozwijać, a dzięki poprzednim sukcesom udało mi się zaprosić koproducentów i zgromadzić budżet na widowiskowy historyczny film.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Jakie ma Pan zawodowe plany w związku z promocją filmu?

11 listopada "Prorok" wchodzi do polskich kin, a 15 i 17 listopada będzie dystrybuowany w kilkuset kinach USA. Zapraszam Polonię na seanse szczegóły https://prophet2022.com/ . W podobnym czasie wejdzie również do kin w Anglii. Dużym wyzwaniem jest równoległa praca w różnych strefach czasowych, by skutecznie wspierać promocję tych premier. Już teraz dzielę swój czas między promocję filmu w Polsce i USA. Na szczęście dystrybucja kinowa we Francji, Hiszpanii i Ameryce Południowej zaplanowana jest w przyszłym roku.

Komu chciałby Pan zadedykować "Proroka"?

"Prorok" to film nieoczywisty, z pozytywnym przekazem, humorem, wymagającymi scenami akcji i sporą ilością efektów specjalnych. Niektórzy mogą się nieco zgorszyć, na przykład słysząc muzykę z bitami podczas sceny konspiracyjnych święceń kleryka z Czechosłowacji. Mam jednak nadzieję, że większości widzów, zwłaszcza młodych film będzie się podobał.

do2skc8

Zobacz zwiastun!

PROROK | OFICJALNY ZWIASTUN

Artykuł sponsorowany Kondrat-Media
do2skc8
do2skc8