Trwa ładowanie...
22-03-2006 09:35

Nagroda dla polskiej kreskówki w Kairze

Nagroda dla polskiej kreskówki w Kairze
d4lmume
d4lmume

Polski film animowany pt. "O królewnie zaklętej w żabę" w reżyserii Roberta Turło zdobył trzecią nagrodę na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Kairze - poinformowała koordynator festiwali filmowych w TVP SA, Aleksandra Biernacka.

"O królewnie zaklętej w żabę" to element cyklu "Baśnie i bajki polskie", którego producentem jest TVP. Film powstał w TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Jury doceniło humor i lekkość opowiadanej historii, opartej na motywach bajki Anotniego J. Glińskiego - wyjaśniła Biernacka. Film uhonorowano na festiwalu w Egipcie "Brązowym Kairem".

Film Roberta Turło to opowieść o królestwie, którego władca postanawia oddać koronę jednemu z trzech synów. Nie może zdecydować któremu, więc pyta o radę senatorów. Ci radzą, by królewiczów ożenić i przekazać koronę temu, którego żona będzie najlepsza. Każdy z senatorów ma na myśli swoją córkę, wybucha kłótnia. Król prosi więc o radę astrologa. Ten każe królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie upadnie strzała. Strzała jednego z nich upada na bagnach obok żaby.

Na festiwalu zaprezentowano cztery polskie filmy. Do konkursu, obok "O królewnie zaklętej w żabę", zgłoszono film animowany "Dwanaście miesięcy" w reżyserii Zbigniewa Koteckiego. Poza konkursem prezentowano natomiast film animowany "Zaczarowane pantofelki" Anieli Lubienieckiej oraz dokument "Jerzy Nowosielski" Stanisława Kubiaka. "Dwanaście miesięcy" i "Zaczarowane pantofelki" są także elementami serii TVP "Baśnie i bajki polskie".

d4lmume

W ubiegłym roku Turło zdobył za film "O królewnie zaklętej w żabę" nagrodę "Srebrna Kreska" dla najlepszego filmu o tematyce dziecięcej na XI Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2005 w Krakowie.

  1. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci w Kairze odbył się w dniach 12-18 marca. Prezentowano na nim filmy m.in. z Estonii, Anglii, Francji, Iranu, Belgii, Australii, Egiptu i Kuwejtu. Pierwszą nagrodę, "Złoty Kair", zdobył estoński film animowany "Miriam gra w chowanego" (reż. Priit Tender); natomiast nagrodę drugą, "Srebrny Kair", brytyjski animowany "Koci ogon" (reż. Alan Mulat).
d4lmume
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lmume