Trwa ładowanie...
dfu4h1i

Nie żyje Alan Rickman. Aktor miał 69 lat

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Alan Rickman. Aktor miał 69 lat
(EastNews)
dfu4h1i

Nie żyje słynny aktor filmowy i teatralny *Alan Rickman. Informację podał brytyjski _The Guardian_. Przyczyną śmierci 69-letniego gwiazdora był nowotwór. Artysta zmarł w Londynie. Smutną wiadomość potwierdziła rodzina aktora. Sławę przyniosły mu role w takich filmach jak "Robin Hood: Książę złodziei", "Szklana pułapka" czy serii "Harry Potter".*

Charakterystyczny, brytyjski aktor teatralny i filmowy, przez długie lata kojarzony głównie z rolami czarnych charakterów (vide szeryf Nottingham w ekranizacji „Robin Hooda”). Ostatnio znany przede wszystkim jako profesor Severus Snape z kolejnych części przygód Harry’ego Pottera.

dfu4h1i

Urodził się 21 lutego 1946 roku w Londynie, jako jeden z czwórki rodzeństwa. Wcześnie stracił ojca. Utalentowany plastycznie, początkowo wiązał przyszłość z zawodem grafika - uczył się w Chelsea College Of Art and Design, następnie w londyńskim Royal College of Art, a po jego ukończeniu założył wraz z kolegami studio projektowania w Soho.

Interes świetnie prosperował, dobrze rokował na przyszłość i wydawałoby się, ze nic więcej nie potrzeba młodemu grafikowi do szczęścia, kiedy 26-letni wówczas Rickman wziął udział w przesłuchaniu w Royal Academy of Dramatic Art, został przyjęty i rozpoczął, trwające 3 lata, studia aktorskie w ramach programu stypendialnego.

Jego debiutem scenicznym była adaptacja „Niebezpiecznych związków”. Później przyszedł czas na telewizję - zagrał Tybalta w zrealizowanej przez BBC adaptacji „Romea i Julii” (1978) i wystąpił w mini-serialach: „Teresa Raquin” (1980), „Smiley’s People” (1982), czy wreszcie „The Barchester Chronicles” (1982).

dfu4h1i

Pierwszą większą rolą filmową aktora była kreacja postaci terrorysty Hansa Grubera w znanym filmie akcji „Szklana pułapka” z Brucem Willisem (1988) – pierwsza z całej galerii rickmanowskich czarnych charakterów, do której dołączyły później role: tyranicznego właściciela ziemi w westernie „Quigley na Antypodach” (1990), sadystycznego policjanta w thrillerze „Closet Land” (1991), czy pamiętnego szeryfa Nottingham w filmie „Robin Hood: Książę złodziei” z Kevinem Costnerem (1991, BAFTA, nominacja do Saturna i nagrody MTV).

Szybko zyskał uznanie krytyki, czego ukonorowaniem była nagroda London Critics Circle Film z 1992 roku za role w takich filmach, jak m.in. dramat „Z zamkniętymi oczami” (1991, nagroda na MFF w Seattle) i romans „Głęboko, prawdziwie, do szaleństwa” Anthony’ego Minghelli (1990, nominacja do BAFTA, nagroda na MFF w Seattle).

W 1992 roku zagrał w satyrycznej komedii Tima Robbinsa „Bob Roberts”, a potem wystąpił kolejno w trzech biograficznych dziełach: jako tytułowy psychiatra w „Mesmerze” (1994, nagroda na MFF w Montréalu), Eamon De Valera w „Michaelu Collinsie” Neila Jordana (1995, nominacja do BAFTA) oraz jako „Rasputin” w telewizyjnym filmie historycznym (1996, Złoty Glob, nagroda Emmy, Golden Satellite i Screen Actors Guild Award).

W międzyczasie partnerował Hugh Grantowi na planie „Nieprawdopodobnej historii” Mike’a Newella (1995) oraz dał pamiętny występ u boku Emmy Thompson i Kate Winslet w „Rozważnej i romantycznej” Anga Lee (1995, nominacja do BAFTA).

(East News)

dfu4h1i

Z Thompson spotkał się później wielokrotnie – na planie kryminalnego „Pocałunku Judasza” (1998), komedii romantycznej „To właśnie miłość” (2003), jednej z części „Harry’ego Pottera” (2007) oraz filmu „Zimowy gość”, dzięki któremu Rickman z powodzeniem zadebiutował jako reżyser i scenarzysta (1997, Złoty Hugo na MFF w Chicago, nagroda publiczności na MFF w Brukseli, OCIC Award, ‘CinemAvvenire’ Award i nominacja do Złotego Lwa w Wenecji).

Komediowy dorobek repertuarowy aktora zasiliły kreacje w „Dogmie” Kevina Smitha (1999, nominacja do Golden Satellite Award), „Galaxy Quest” (1999, nominacja do Saturna) i „Dwa w jednym” (2001).

* Ostatnie lata filmowej kariery Rickmana zdominowane zostały przez rolę profesora Severusa Snape’a w słynnej ekranizacji bestsellerowej powieści dla dzieci z cyklu „Harry Potter”.*

Wieloletnią współpracę, zainaugurowaną w 2001 roku, poprzez występ w filmie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, kontynuował, wracając do roli w kolejnych częściach słynnej serii: „Harry Potter i Komnata Tajemnic” (2002), „Harry Potter i więzień Azbakanu” (2004), „Harry Potter i Czara Ognia” (2005), „Harry Potter i Zakon Feniksa” (2007), „Harry Potter i Książę Półkrwi” (2009).

dfu4h1i

W międzyczasie zagrał m.in. w słynnej adaptacji „Pachnidła” w reżyserii Toma Tykwera (2006), wystąpił obok Sigourney Weaver i Carrie-Anne Moss w „Śniegowym ciastku” (2006), zgarnął pochwały za występ w telewizyjnym dramacie „W rękach Boga” (2004, nominacja do Emmy i Golden Satellite Award) i dołączył do obsady głośnego filmu Tima Burtona „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”, gdzie wcielił się w postać sędziego Turpina (2007, nominacja do Saturna).

W 2008 roku zagrał obok Billa Pullmana w „Bottle Shock”, otrzymując drugą w karierze nagrodę Golden Space Needle na MFF w Seattle.

Przez całe lata kariery aktorskiej pozostał wierny teatrowi. Niejednokrotnie rezygnował z występów filmowych na rzecz sceny. Dwukrotnie nominowany był do prestiżowej, angielskiej nagrody teatralnej im. Laurence’a Oliviera, raz – do amerykańskiej nagrody Tony. (za udział w, wystawionej na Broadwayu, sztuce „Private Lives” 2002).

Przez ponad 40 lat, nieprzerwanie związany jest z jedną partnerką - szkolną miłością, Rimą Horton.

(Rima Horton i Alan Rickman/ fot. East News)

dfu4h1i

Podziel się opinią

Share
dfu4h1i
dfu4h1i