Trwa ładowanie...

"Niebieski pokój" Po pokazach festiwalowych w Cannes i Portugalii czas na polską premierę

Share
"Niebieski pokój" Po pokazach festiwalowych w Cannes i Portugalii czas na polską premierę
Źródło: mat. promocyjne
d2ltep6

"Niebieski pokój" w reżyserii Tomasza Siwińskiego jest w trakcie światowego tournée festiwalowego. Animacja otrzymała już m.in. główną nagrodę w kategorii „Film animowany” na międzynarodowym festiwalu Curtas Vila do Conde w Portugalii, a wcześniej była pokazywana w ramach prestiżowego Tygodnia Krytyków na festiwalu w Cannes. Premierowy polski pokaz filmu odbędzie się we wtorek, 29 lipca, we Wrocławiu na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Jednym z producentów filmu jest łódzkie studio Se-ma-for.

Pierwszy polski seans filmu „Niebieski pokój” odbędzie się w ramach Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentującego najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych, obiecujących artystów, jak i już uznanych polskich twórców. Początek projekcji o godz. 13:00. Po pokazie z widzami spotka się Tomasz Siwiński, dla którego „Niebieski pokój” jest reżyserskim debiutem.

Animacja Polaka zbiera na świecie bardzo dobre recenzje. Francuski krytyk Fabien Gaffez nazywa ją „wielkim filmem”, zaś Australian Film Review chwali za piękno malarskiej animacji.

d2ltep6

"Niebieski pokój" powstał we współpracy polsko–francuskiej. 100 tys. zł dofinansowania na jego realizację przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej. Współproducentem filmu jest łódzkie studio Se-ma-for, a opiekę artystyczną nad filmem sprawował Piotr Dumała. „Niebieski pokój” to film zrealizowany w czasochłonnej i wymagającej dużej precyzji poklatkowej technice malarskiej. Opowiada on o mężczyźnie, który nieoczekiwanie budzi się w niebieskim pokoju. Pomieszczenie jest zamknięte, a jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym staje się okno, które pokazuje rzeczywistość w niepokojący sposób. Przed oczami mężczyzny rozgrywają się na nowo wydarzenia z jego życia. Ta nieoczekiwana projekcja zmusza go do zmierzenia się z przeszłością, własnymi lękami i wspomnieniami. Kolejna okazja do obejrzenia filmu „Niebieski pokój” nadarzy się już w sierpniu. Projekcja filmu znalazła się w programie festiwalu Transatlantyk, który odbędzie się w Poznaniu.

d2ltep6

Podziel się opinią

Share
d2ltep6
d2ltep6