Trwa ładowanie...
d40j8aa

O fascynacji kinem. Felieton Andrzeja Foglera

Jest listopad 2010 roku. Lecę do Frankfurtu, by wziąć udział w pracach jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mannheim-Heidelberg. Na Okęciu kupuję miesięcznik "Kino" - numer październikowy. Lektura do samolotu. Moją uwagę przykuwa świetny wywiad Andrzeja Kołodyńskiego z Witoldem Konem. Rzecz dotyczy fundacji Cinema Art, której Kon jest prezesem oraz Festiwalu Grand Off, którego Kon jest pomysłodawcą i dyrektorem. W sumie wywiad na niecałe dwie strony... Wystarczyło!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Statuetki przyznawane w czasie Festiwalu Grand Off
Statuetki przyznawane w czasie Festiwalu Grand Off (Materiały prasowe)
d40j8aa

Dla mnie stało się oczywiste, że muszę dotrzeć do tych ludzi, dla których kultura filmowa to nie tylko profesjonalna kinematografia, ale również - a może przede wszystkim - wspieranie niezależnego ruchu tworzonego przez setki, tysiące zakochanych w robieniu filmów amatorów (nb. wielu tych amatorów jest dziś w czołówce profesjonalistów, by wymienić chociaż Spielberga). Moje pierwsze kroki po powrocie z Mannheim wiodły do fundacji Cinema Art. Od razu zgłosiłem chęć współpracy i wkrótce przyjęto mnie do świetnego grona Kapituły Grand Off, zwanej też międzynarodową Grand Off Academy.

Czynnie towarzyszę działaniom spod znaku kina niezależnego już od ponad pięciu lat. Nie sposób przecenić znaczenia dla kultury filmowej (i szerzej audiowizualnej) działań na rzecz ruchu amatorskiego. Obraz kina polskiego, europejskiego, światowego byłby uboższy bez garstki zapaleńców udowadniających, pod wodzą Witolda Kona, jak ważne jest kino niezależne. Co roku spływają do Warszawy tysiące filmów ze wszystkich kontynentów. Po wstępnej selekcji pozostaje ponad 400 obrazów, spośród których zwykle 55 zostaje nominowanych w jedenastu kategoriach Wielu sławnych ludzi kina przewija się przez finałową Galę Grand Off. Galę, na której statuetki odbierają nagrodzeni głosami kapituły z całego świata laureaci w owych jedenastu kategoriach.

Krótko mówiąc: dużo się dzieje i niech się dzieje!

d40j8aa

Andrzej Fogler

#dziejesiewkulturze: znamy tajemnicę kodu z "Matriksa". Fani wymyślnych teorii będą zawiedzeni:

d40j8aa

Podziel się opinią

Share

d40j8aa

d40j8aa