Od poniedziałku jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni

*"11 minut" Jerzego Skolimowskiego i "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej - m.in. te produkcje walczyć będą o Złote Lwy na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jubileuszowa edycja najważniejszej dorocznej imprezy poświęconej kinematografii polskiej zacznie się w poniedziałek.*

Od poniedziałku jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni
Źródło zdjęć: © East news

14.09.2015 10:53

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć spodziewa się, że 40. edycja pobije rekord pod względem liczby gości oraz widzów. - Szesnaście lat temu, kiedy zaczynałem pracę przy festiwalu, przyjechało 600 gości, a około 5 tys. widzów oglądało filmy festiwalowe w trzech kinach i w Teatrze Muzycznym. W zeszłym roku przyjechało 2600 gości na festiwal, liczba widzów wyniosła 47 tys. A w tym roku myślę, że będzie jeszcze więcej - mówił Kopeć, zapowiadając tegoroczną edycję imprezy.

Jak co roku, do Gdyni przyjadą twórcy kina, wśród nich reżyserzy, scenarzyści, operatorzy i producenci filmowi, a także aktorzy i przedstawiciele instytucji działających w obszarze kinematografii. Miejsca, w których będą odbywać się festiwalowe projekcje, spotkania z artystami i wieczorne gale, to m.in.: Multikino, Teatr Muzyczny i Gdyńskie Centrum Filmowe.

W konkursie głównym o najważniejszą nagrodę festiwalu, Złote Lwy dla najlepszego filmu (reżyser zwycięskiego filmu otrzyma 60 tys. zł, a producent 40 tys. zł), walczyć będzie 18 produkcji, z których 10 to premiery, a sześć - debiuty.

Będą to: "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Anatomia zła" Jacka Bromskiego, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Chemia" Bartka Prokopowicza, "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, "Demon" Marcina Wrony, "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego, "Hiszpanka" Łukasza Barczyka, "Intruz" Magnusa von Horna.

Na liście kandydatów do Złotych Lwów są także: "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza, "Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego, "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej, "Noc Walpurgi" Marcina Bortkiewicza, "Nowy Świat" Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego, "Panie Dulskie" Filipa Bajona, "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza oraz "Żyć nie umierać" Macieja Migasa.

W jury, które wybierze najlepszy film, zasiądą m.in. Allan Starski (przewodniczący), Jolanta Dylewska, Anna B. Sheppard, Grażyna Szapołowska i Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Oprócz Złotych Lwów, przyznane zostaną m.in. Srebrne Lwy oraz nagrody za najlepszą reżyserię, dla najlepszych pierwszo- i drugoplanowych aktorów i aktorek, za scenariusz, zdjęcia, scenografię, muzykę, kostiumy.

Oprócz Konkursu Głównego, odbywać się będą konkursy: Inne Spojrzenie (o nagrodę Złoty Pazur - sekcja "dla filmów wymykających się granicom konwencjonalnego kina, które za sprawą eksperymentalnej formy i odwagi w doborze tematu skłaniają do dyskusji"), Młodego Kina i Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.

Ponadto w trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na Diamentowe Lwy, czyli przyznawane przez publiczność nagrody 40-lecia, w kilku kategoriach. O tytuł najlepszego filmu rywalizują m.in. "Noce i dnie", "Potop" i "Ziemia obiecana". Za najlepszego aktora uznani mogą zostać: Jerzy Bińczycki (dzięki roli w filmie "Noce i dnie"), Janusz Gajos za ("Milioner", "Przesłuchanie", "Ucieczka z kina Wolność") lub Tomasz Kot ("Bogowie"). Nominowane do Diamentowych Lwów w kategorii najlepsza aktorka są: Jadwiga Barańska ("Noce i dnie"), Krystyna Janda ("Przesłuchanie"), Danuta Szaflarska ("Pora umierać").

Jednym z wydarzeń pozakonkursowych na festiwalu ma być konferencja prasowa poświęcona filmowi Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", organizowana w związku z zakończeniem zdjęć.

W Gdyńskim Centrum Filmowym podczas festiwalu będą odbywać się m.in. promocje książek. Na Placu Grunwaldzkim organizowane będą natomiast koncerty plenerowe (wystąpi np. Mikołaj Trzaska).

  1. edycja festiwalu przypada w tym samym roku, co 10-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Podczas festiwalu nastąpić ma uroczyste przekazanie obowiązków dyrektorskich w PISF Magdalenie Sroce, która zastąpi na stanowisku Agnieszkę Odorowicz (oficjalnie nowa szefowa PISF zacznie pełnić swoją funkcję 3 października, po zakończeniu kadencji dotychczasowej dyrektor).

Festiwal Filmowy w Gdyni potrwa do 19 września. Organizatorami imprezy są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, prezydent Gdyni i marszałek województwa pomorskiego.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Gdyni jest Michał Oleszczyk.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)