WP
Aktualności

Od poniedziałku Kinoteka Stockholm 2010

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od poniedziałku Kinoteka Stockholm 2010
WP

13 września 2010 rozpocznie się druga edycja sztokholmskiego festiwalu filmów polskich: Kinoteka Stockholm.

Tegoroczny program festiwalu, który obejmuje przegląd najnowszego polskiego kina, retrospektywę filmów Agnieszki Holland, a także przegląd krótkometrażowych filmów animowanych inspirowanych twórczością Franza Kafki oraz Bruno Schulza, na specjalne zamówienie Instytutu Polskiego w Sztokholmie, ułożył znany polski krytyk filmowy, dziennikarz Gazety Wyborczej - Paweł Felis.

13 września Kinotekę zainauguruje film "Rewers" Borysa Lankosza, laureata Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni. Po premierze odbędzie się spotkanie z autorem scenariusza, Andrzejem Bartem.

WP

Jednym z gości festiwalu będzie światowej sławy reżyserka Agnieszka Holland, autorka m.in takich filmów jak "Europa Europa", "Kobieta samotna", "Całkowite zaćmienie".

- Zainteresowanie polskim filmem w Szwecji rośnie. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja festiwalu Kinoteka miała dużą publiczność i spory oddźwięk w mediach - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Katarzyna Tubylewicz. - W tym roku festiwal będzie jeszcze ciekawszy. Wiemy, że możemy liczyć na dużą publiczność nie tylko na pokazach najnowszych polskich filmów fabularnych, ale także na niezwykłym przeglądzie filmów animowanych inspirowanych twórczością Bruno Schulza i Franza Kafki. Bardzo też liczymy na wielkie zainteresowanie retrospektywą filmów Agnieszki Holland, zwłaszcza, że część z jej najgłośniejszych nawet filmów nie miała w Szwecji dystrybucji.

Kinoteka Stockholm to interdyscyplinarny festiwal realizowany w dialogu z istniejącymi już festiwalami filmowymi oraz przeglądami, dlatego trwa on dłużej niż zwykłe festiwale i pojawia się w różnych punktach miasta.

Polskie filmy pokazywane będą w kilku sztokholmskich kinach (m.in. Kino Sture, Zita i Bio Rio) oraz we współpracy z istniejącymi już festiwalami (m.in. Festiwalem Filmów Animowanych FIA).

WP

Festiwal Kinoteka od 2009 roku jest stale obecny na portalach społecznościowych Facebook oraz YouTube. Posiada również swoją stronę internetową: www.kinoteka.se, która dostępna jest w języku polskim oraz szwedzkim.

Zobacz także:

**[

Podziel się
WP

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE! ]( http://aleseriale.pl/gid,6660,img,238119,fototemat.html )**

ZAGŁOSUJ NA URODZINOWE LOGO WP I WYGRAJ ZEGAREK TIMEX

Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP