Trwa ładowanie...
Megafon.pl
16-12-2016 07:19

"Pokot" jedzie do Berlina

Światowa premiera najnowszego filmu Agnieszki Holland - "Pokotu" - odbędzie się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Obraz zostanie zaprezentowany w Konkursie Głównym.

"Pokot" jedzie do BerlinaŹródło: Megafon.pl Materiały Prasowe
d20sc7l

Film jest ekranizacją powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Na ekranie zobaczymy Jakuba Gierszała, Agnieszkę Mandat, Wiktora Zborowskiego, Borysa Szyca, Andrzeja Grabowskiego, Tomasza Kota, Katarzynę Herman, Mirosłava Krobota, a także Patrycję Volny.

Główną bohaterką dzieła jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

- Nasz film mógłby nosić inny tytuł - "To nie jest kraj dla starych kobiet" - mówi sama Agnieszka Holland. - Świat, w którym żyjemy, i z pewnością kraj - Polska - w którym dzieje się ta historia, nim nie jest. Historia jest mocno osadzona w polskiej rzeczywistości prowincjonalnej, tu i teraz, 25 lat po upadku komunizmu. Mieszają się tu gatunki: dramat psychologiczny o skrzywdzonych oraz poniżonych ludziach i zwierzętach, pamflet ekologiczny, pastiszowa, a jednocześnie pełna napięcia opowieść kryminalna, feministyczna wiwisekcja sytuacji starej kobiety walczącej o swój świat wartości we współczesnym polskim społeczeństwie. Główna bohaterka jest uczciwa, namiętna, wielkoduszna, mądra, ale i szalona. Pełna buntu i oburzenia. Poprowadzi nas przez krajobraz, gdzie uroda natury miesza się z błotem, korupcją, okrucieństwem, głupotą i krwią.

d20sc7l

Agnieszka Holland scenariusz filmu napisała razem z Olgą Tokarczuk. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do filmu były realizowane m.in.: w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie. "Pokot" w Konkursie Głównym 67. Berlinale pokazany będzie razem z nowymi produkcjami takich reżyserów, jak m.in.: Călin Peter Netzer, Aki Kaurismäki, Sebastián Lelio, Teresa Villaverde, Andres Veiel.

Pełną listę tytułów z konkursu można znaleźć pod tym adresem.

Przewodniczącym Jury podczas tegorocznej edycji Berlinale będzie holenderski reżyser i scenarzysta Paul Verhoeven. Festiwal odbędzie się w dniach 9-19 lutego 2017 roku. Polska premiera "Pokotu" zapowiedziana została na 24 lutego 2017 roku. W przeszłości do Konkursu Głównego Berlinale trafiły m.in. takie polskie filmy, jak "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasza Wasilewskiego czy "W imię..." oraz "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej.

d20sc7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20sc7l