Trwa ładowanie...
dtmwck4
Aktualności

Polska dziennikarka filmowa uhonorowana "Złotym Piórem"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska dziennikarka filmowa uhonorowana "Złotym Piórem"
(Jupiterimages)
dtmwck4

Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej oraz Unia Dziennikarzy Filmowych rozdały w Paryżu coroczne nagrody przyznawane twórcom, dziennikarzom i krytykom. Złote Pióro 2008 dla najlepszego zagranicznego dziennikarza filmowego otrzymała Polka - Grażyna Arata, stała korespondentka i krytyk miesięcznika "Kino".

Od kilku lat Grażyna Arat jest również sekretarzem generalnym Académie de Lumieres, stowarzyszenia dziennikarzy światowej prasy akredytowanych w Paryżu (ponad dwieście piór z pięćdziesięciu krajów).

Podobnie, jak ich brytyjscy koledzy z Golden Globe, przyznają oni co roku Prix Lumieres oceniając i wyróżniając dokonania kinematografii francuskiej (w ośmiu kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktorzy, etc.) Jak podkreślali jurorzy to dzięki Grażynie Arat, jej polskiemu twórczemu uporowi i wytrwałej pracy Prix Lumieres mogła pokonać wiele przeszkód i walczyć o należną jej rangę.

dtmwck4

Tego roku Plume d’Or ex-aequo dostał również Christian Rioux, korespondent kanadyjskiego pisma Le Devoir, a jednocześnie prezes Académie de Lumieres. Jury podkreśliło zasługi obojga laureatów w promowaniu i upowszechnianiu wiedzy o kinie francuskim.

Dodajmy, że Akademia powstała w 1995 roku z inicjatywy Daniela Toscan du Plantier, sławnego producenta oraz Edwarda Behra, amerykańskiego dziennikarza pracującego dla Newsweeka. Trofea Prix Lumieres za rok 2007, zostały rozdane w styczniu w salonach merostwa Paryża, mistrzem ceremonii był Claude Lelouch.

Druga regulaminowa nagroda Pamięć kina (Prix de la Mémoire du Cinéma) trafiła do rąk reżysera Amosa Gitai, za film Plus tard tu comprendras zrealizowany na podstawie książki Jérome’a Clément. Film był prezentowany na ostatnim festiwalu w Berlinie, ale nie miał jeszcze francuskiej premiery.

Ceremonia rozdania nagród miała miejsce 18 marca w Maison de la Radio w Paryżu, gdzie Centrum Prasy Zagranicznej ma swoją siedzibę.

dtmwck4

Podziel się opinią

Share
dtmwck4
dtmwck4