Trwa ładowanie...
Aktualności

Polska na Festiwalu Filmowym w Wenecji

Share
Polska na Festiwalu Filmowym w Wenecji
Źródło: PISF
d3xhr22

Na rozpoczynającym się pod koniec sierpnia 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji pokazane zostaną 4 filmy współfinansowane przez PISF. Będzie to pierwszy rok, kiedy Polska reprezentowana jest na festiwalu jako koproducent filmów ważnych, oczekiwanych i biorących udział w głównym konkursie. W sekcji towarzyszącej zaprezentowana zostanie najnowsza produkcja Andrzeja Jakimowskiego „Sztuczki” dofinansowana przez PISF.

Festiwal odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 8 września. W konkursie głównym biorą udział dwie koprodukcje wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Straż nocna” Petera Greenewaya i „ It’s a Free World ” Kena Loacha . Oba filmy były częściowo kręcone w Polsce. „Straż nocna” opowiada o przełomowym okresie życia malowania Rembranta i historii jego słynnego obrazu pod tym tytułem. Ukazuje intrygi, które towarzyszyły powstawaniu obrazu, sugerując, że kryje się w nim zakodowana informacja o morderstwie, a malarz naraża się na gniew establishmentu, ujawniając knowania polityczne ludzi na świeczniku. Oprócz Martina Freemana , znanego z filmu „To właśnie miłość” i Emily Holmes, w filmie wzięli udział polscy aktorzy: Agata Buzek, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Seweryn, Rafał Mohr i Maciej Zakościelny. Polska część zdjęć powstawała na terenie wrocławskiej wytwórni filmowej. Uroczystą premierę obrazu Greenewaya na festiwalu uświetnią polscy aktorzy, którzy w filmie wystąpili.

„ It’s a Free World ” to historia znajomości Rose , pośredniczki pracy w Londynie i polskiego emigranta, Karola. Główną rolę w filmie Loacha zagrał młody aktor, znany z filmu „Oda do radości”, Lesław Żurek. Zdjęcia były kręcone w Londynie, Kijowie i Katowicach. Film jest bardzo oczekiwaną pozycją tegorocznego konkursu. Poprzedni film Kena Loacha , „Wiatr buszujący w jęczmieniu”, otrzymał w zeszłym roku Złotą Palmę w Cannes.

d3xhr22

Do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowały się „Ważki” wyreżyserowane przez Justynę Nowak. Fabularna etiuda nakręcona przez studentkę PWSFTviT przedstawia Tolę , młodą dziewczynę bardzo zakochaną w swoim chłopaku. Miłosne perypetie rozgrywają się w scenerii nadmorskiego miasteczka.

Do sekcji Venice Days zaproszony został najnowszy film „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego . Jest to opowieść o chłopcu, który uciekając się do „magicznych sztuczek”, próbuje na nowo zbliżyć do siebie matkę i ojca. Przekupując los fantami i cennymi dla siebie przedmiotami stara się wpłynąć na swoje życie. W filmie zagrali: Tomasz Sapryk , Rafał Guźniczak i Joanna Liszowska . W Wenecji obecni będą polscy twórcy prezentowanych tam filmów. Spotkają się z dziennikarzami i przedstawicielami branży filmowej z całego świata.

d3xhr22

Podziel się opinią

Share
d3xhr22
d3xhr22