"Popiełuszko" historycznie prawdziwy
Wyreżyserowany przez Rafała Wieczyńskiego film fabularny "Popiełuszko. Wolność jest w nas", o zamordowanym w 1984 r. kapelanie Solidarności, został bardzo dobrze zrealizowany pod względem historycznym - ocenił dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, Jan Żaryn.
02.02.2009 11:10
Uroczysta premiera "Popiełuszki" odbędzie się 16 lutego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Do kin w całej Polsce obraz trafi 27 lutego. Rolę ks. Jerzego zagrał w nim Adam Woronowicz.
"Jest to dzieło zrobione świetnie, także od strony historycznej, wspaniałe, dojrzałe" - powiedział Jan Żaryn na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej filmowi "Popiełuszko. Wolność jest w nas".
Żaryn poinformował jednocześnie, że najprawdopodobniej w drugiej połowie marca IPN opublikuje książkę na temat Jerzego Popiełuszki. Będzie to pierwszy tom dokumentów dotyczących aparatu bezpieczeństwa i inwigilacji ks. Popiełuszki - wyjaśnił. "Mam nadzieję, że książka wzmocni przekaz filmowy, że stanie się elementem refleksji nad postacią ks. Jerzego i nad tą 'drugą stroną lustra', czyli Służbą Bezpieczeństwa, która realizowała ewidentnie plan szatański" - powiedział Żaryn.
Obecny na konferencji metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że film "Popiełuszko. Wolność jest w nas" "włącza się w nurt pracy Kościoła polskiego zmierzający ku beatyfikacji ks. Popiełuszki". Abp Nycz zaznaczył, że nie zna terminu, w którym mogłoby dojść do beatyfikacji ks. Popiełuszki. "Chyba nikt go dzisiaj nie zna" - tłumaczył. "Powiem tylko tyle, że w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza w ciągu ostatnich paru miesięcy, ten moment bardzo się przybliżył" - dodał.
Reżyser Rafał Wieczyński powiedział, że realizując film o Jerzym Popiełuszce, starał się być w jak największym stopniu wierny faktom historycznym. "Oczywiście to jest niemożliwe do końca" - przyznał. Jak tłumaczył Wieczyński, twórcy filmu na bieżąco kontaktowali się z ludźmi, którzy znali osobiście ks. Popiełuszkę, a aktorzy byli dobierani m.in. pod względem fizycznego podobieństwa do postaci, które zagrali w filmie. Odtwórca roli ks. Jerzego, 35-letni Adam Woronowicz, opowiadał, że przygotowując się do gry w tym filmie, spotkał się m.in. z matką Jerzego Popiełuszki, Marianną. Woronowicz spędził ponadto tydzień w seminarium, gdzie razem z klerykami brał udział w kursach.
Jak wyjaśnił Rafał Wieczyński, twórcy filmu "Popiełuszko..." chcą "trafić z nim przede wszystkim do ludzi młodych", ponieważ polska młodzież wie o ks. Jerzym znacznie mniej - często bardzo mało - niż starsze pokolenia Polaków.
W związku z tym, wprowadzeniu filmu do kin towarzyszyć będzie akcja edukacyjna. Do gimnazjów i liceów w różnych polskich miastach trafi, w nakładzie 30 tys. egzemplarzy, multimedialne wydawnictwo zawierające m.in. fragment homilii wygłoszonej przez ks. Popiełuszkę, film dokumentalny o księdzu, eseje historyczne na temat jego działalności, autorstwa m.in. ks. Jana Sochonia.
Dodatkowo, we współpracy z IPN, utworzona zostanie strona internetowa www.popieluszko.pl, na której zamieszczony będzie m.in. materiał historyczny poświęcony życiu, działalności i śmierci ks. Popiełuszki. Akcja edukacyjna rozpocznie się 16 lutego, w dniu uroczystej premiery filmu.
W filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas", oprócz Adama Woronowicza, zagrali m.in.: Zbigniew Zamachowski, Marek Frąckowiak, Joanna Szczepkowska, Marta Lipińska, Krzysztof Kolberger, Kazimierz Kaczor, Maja Komorowska i Jan Englert. Film trwa 149 minut. Wieczyński wyreżyserował go na podstawie własnego scenariusza.