Trwa ładowanie...
dpev19l

'Portrecista' na MFF w Hamburgu

Share
dpev19l

"Portrecista" Ireneusza Dobrowolskiego - dokument o Wilhelmie Brasse, który pod okiem SS musiał prowadzić fotograficzną dokumentację w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, zostanie zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hamburgu - poinformowała Telewizja Polska, producent filmu. Będzie to zarazem pierwszy pokaz tego filmu w Niemczech.

"Portrecista" zdobył już główną nagrodę, Złotego Warszawskiego Feniksa, oraz nagrodę publiczności na III Festiwalu Żydowskie Motywy w Warszawie. Nagrodzono go także na tegorocznym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie.

Festiwal w Hamburgu potrwa od 5 do 12 października. Niemiecka premiera "Portrecisty" odbędzie się w ramach festiwalowego konkursu "Agenda 06". Reżyser oraz sam Wilhelm Brasse wezmą udział w pokazie oraz spotkaniach i dyskusjach z publicznością.

Brasse, fotograf-portrecista, trafił do Auschwitz za odmowę podpisania Reischlisty. Przyjechał do obozu w jednym z pierwszych transportów i trafił do specjalnego komando rozpoznawczego Wydziału Politycznego - zwanego obozowym Gestapo.

dpev19l

W obozie na rozkaz SS prowadził fotograficzną dokumentację. Fotografował m.in. pracę więźniów, prywatne spotkania oficerów SS z ich rodzinami, doświadczenia medyczne. Sporządził też tysiące portretów więźniów do obozowych kartotek. Wiele zdjęć Brasse'a trafiło później do podręczników historii na całym świecie.

W dokumencie Dobrowolskiego Brasse opowiada o kilku wybranych zdjęciach swojego autorstwa i opisuje związane z nimi historie. Mówi o bestialstwie oprawców, a także o zwykłych ludziach, z którymi zetknął się w pracowni fotograficznej, nim zginęli

dpev19l

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpev19l
dpev19l