ycipk-15hrji
Aktualności

Powstanie „Dywizjonu 303” pod znakiem zapytania? Kino Świat wycofuje się z dystrybucji filmu

Czarne chmury wiszą nad jedną z najdroższych polskich produkcji, która miała ujrzeć światło dzienne w 2017 roku. Chodzi o ekranizację „Dywizjonu 303”. Firma Kino Świat wydała komunikat o zerwaniu umowy na dystrybucję filmu. Producent Jacek Samojłowicz w rozmowie z WP uspokaja, że produkcji nie grozi wstrzymanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstanie „Dywizjonu 303” pod znakiem zapytania? Kino Świat wycofuje się z dystrybucji filmu
(Materiały prasowe)
ycipk-15hrji

Oficjalną przyczyną wycofania się ze współpracy czołowego polskiego dystrybutora ze współpracy z Jackiem Samojłowiczem jest "złamanie postanowień umowy": zmiana scenarzysty filmu oraz niezgodność scenariusza z prawdą historyczną.

- „Dywizjon 303” aktualnie realizowany jest w oparciu o scenariusz twórców innych niż twórcy wskazani w wyżej wymienionej umowie - czytamy w piśmie. - Naruszenia dotyczące produkcji filmu zostały również potwierdzone przez jego reżysera pana Wiesława Saniewskiego (...), a niezgodność realizowanego filmu ze scenariuszem i prawdą historyczną potwierdziło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

ycipk-15hrji

Jacek Samojłowicz jest doświadczonym producentem, który ma na koncie sukcesy („Wojna polsko-ruska”) i klapy („Kac Wawa”). „Dywizjon 303”, zapowiadany jako kosztująca 14 milionów złotych polska superprodukcja z międzynarodową obsadą i wygenerowanymi komputerowo walkami powietrznymi, jest jego najambitniejszym projektem.

-* Byłem za granicą, tam załatwiałem dystrybucję filmu, nie zdążyłem odpowiedzieć na kilka pism. Nie porozumieliśmy się z panem Tomaszem Karczewskim, prezesem Kino Świat* – tłumaczy Jacek Samojłowicz w rozmowie z Wirtualną Polską. Według producenta w scenariuszu nie dokonano większych zmian. Twierdzi, że chce negocjować współpracę z dystrybutorem. Ujawnił, że ukończono już 40 minut filmu.


Ale zerwanie umowy z Kino Światem nie jest jedynym niepokojącym sygnałem, stawiającym powstanie produkcji pod znakiem zapytania. Symptomatyczna jest trzykrotna zmiana na stołku reżysera. Pierwszym był Łukasz Palkowski, twórca przebojowych „Bogów”. Jako drugi reżyserii podjął się Wiesław Saniewski. Teraz na liście płac widnieje Denis Delić, znany z adaptacji powieści Katarzyny Grocholi „Ja wam pokażę!”.

ycipk-15hrji

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski oraz Czech - Josef František. Główne role w filmie „Dywizjon 303” zagrają Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk i * Anna Prus*. Oczywiście, o ile film w ogóle powstanie.

Domena publiczna
Podziel się
Maciej Zakościelny, Wiesław Saniewski i Marianna Januszewicz na planie filmu ''Dywizjon 303'' PAP
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-15hrji

ycipk-15hrji
ycipk-15hrji