WP
Aktualności
28-01-2002 (01:00)

Premiera "Hanemanna" Chwina w Teatrze Wybrzeże

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W gdańskim Teatrze "Wybrzeże" odbyła się w niedzielę, 27 stycznia, premiera sztuki "Hanemann" według powieci Stefana Chwina. Książkę adaptowała i wyreżyserowała Izabella Cywińska. W rolach głównych wystąpili Mirosław Baka i Katarzyna Figura.

Dla b. minister kultury jest to powrót po 10 latach do pracy w żywym teatrze. W ostatniej dekadzie Cywińska była bowiem skupiona wyłącznie na twórczoci telewizyjnej i filmowej.

Cywińska pytana, dlaczego zdecydowała się przetworzyć na potrzeby teatru powieć Chwina, podkrela, że "Hanemann" oprócz dużych walorów literackich porusza temat, który pasjonuje ją od wielu lat.

WP

Problemem obcego zajmowałam się w wielu spektaklach i filmach. W Polsce, mimo że minęło wiele lat od czasu, kiedy dzieje się akcja Hanemanna, to temat wciąż aktualny, zwłaszcza teraz, w przeddzień naszego wejcia do Europy - mówi reżyserka w materiałach przekazanych PAP przez biuro prasowe gdańskiego teatru.

W sztuce "Hanemann" na scenie gdańskiego teatru wystąpili: grający tytułowego bohatera Mirosław Baka i wcielająca się w rolę Hanki służącej z Ukrainy - Katarzyna Figura. Oprócz nich w adaptacji teatralnej powieci Chwina grają jeszcze m.in. Joanna Bogacka, Dorota Kolak, Krzysztof Gordon, Igor Michalski i Jarosław Tyrański.

"Hanemann" Stefana Chwina to jedna z najgłoniejszych polskich powieci ostatniej dekady. Opowiada ona o losach Wolnego Miasta Gdańska w latach trzydziestych, w czasie wojny i po niej, kiedy to miasto dostaje się pod polską administrację. Tytułowym bohaterem powieci jest niemiecki lekarz, który po zakończeniu II wojny wiatowej został w Gdańsku.

Stefan Chwin ma 53 lata. Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego.

WP

Oprócz książek krytycznych i historyczno-literackich Chwin zajmuje się także prozą. Jako pisarz zadebiutował w 1991 r. "Historią pewnego żartu". Cztery lata później ukazał się "Hanemann". W 1999 r. wychodzi "Esther". Chwin pisze też powieci fantastyczno-przygodowe dla młodzieży. Gdański pisarz jest laureatem Nagrody im. Andreasa Gryphiusa - jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.

Izabella Cywińska jako reżyser teatralny ma na swoim koncie wiele wybitnych przedstawień. W latach 1989-1991 była ministrem kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Jako reżyser filmowy zasłynęła głonym serialem telewizyjnym "Boża podszewka". Z kolei jej film "Cud Purymowy" został w 1999 r. nagrodzony na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Niedzielna premiera "Hanemanna" odbyła się w gruntownie wyremontowanym Teatrze "Wybrzeże". Przebudowana widownia ma 450 miejsc. Nowocią są eleganckie loże oraz tzw. "jaskółka", gdzie przedstawienia mogą oglądać mniej zamożni miłonicy teatru. Kopuła nad widownią została owietlona wiatłowodem.

Autorami nowego wnętrza gdańskiego teatru są architekci Jan Raniszewski i Stanisław Fiszer. Ten ostatni jest na co dzień profesorem Szkoły Architektury w Nancy. W Paryżu projektował m.in. Francuskie Archiwum Państwowe, plac Chalon przy Gare de Lyon oraz przebudowę Instytutu Polskiego. Fiszer jest też autorem Centrum Giełdowego w Warszawie, powstałego w b. budynku Komitetu Centralnego PZPR.

WP
Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP