Trwa ładowanie...
d3qnru2
Aktualności

"Przebacz"zdobywa kolejne nagrody

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plakat filmu Przebacz
Plakat filmu Przebacz
d3qnru2

Film "Przebacz" w reżyserii Marka Stacharskiego zdobył kolejne wyróżnienie - Nagrodę Publiczności "Brązową Różę" na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bergamo!

Odbywający się od 1983 roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergamo to przegląd najważniejszych tendencji w młodym kinie europejskim. W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowano 70 filmów. 9 z nich walczyło o Złotą, Srebrną i Brązową Różę nagrodę przyznawaną przez festiwalową publiczność. Laureatem Brązowej Róży, obok czeskiej produkcji pt. Tajnosti (reż. Alice Nellis) został polski film Przebacz w reżyserii Marka Stacharskiego.

Przebacz to również laureat Wrocławskiej Nagrody Filmowej 6. MFF Era Nowe Horyzonty i zdobywca nagrody za Najlepszy Debiut Aktorski na 31. FPFF w Gdyni.

d3qnru2

Fabularny debiut doświadczonego dokumentalisty i reportera ? Marka Stacharskiego, autora m. in. takich produkcji jak Afrykańska Misja Święta (1997) czy Rozkaz (1996). Wzruszająca opowieść o trudnej miłości, jaka połączyła dwoje wrażliwych ludzi, którzy pewnego dnia spotkali się w jednym z najbardziej drastycznych momentów swojego życia.

Reporterskie doświadczenie reżysera okazało się szczególnie ważnym punktem odniesienia w kreacji świata przedstawionego: zdecydowaliśmy się opowiedzieć historię w stylu dokumentalnym, aby tym samym zbliżyć się do prawdziwego życia. Chciałem, żeby bohaterowie nie tylko wyglądali realistycznie, ale także byli realistyczni. Dlatego zostawiłem aktorom dużo swobody. Dużo improwizowaliśmy. To kamera była dla aktorów, a nie oni dla kamery- mówił reżyser, Marek Stacharski.

Ten niemal dokumentalny sposób tworzenia opowieści, okazał się niezwykłym doświadczeniem również dla samych aktorów.

Grająca główną rolę Aleksandra Nieśpielak tak wspominała pracę na planie zdjęciowym: "Niesamowita jest współpraca z reżyserem, który kręcił filmy dokumentalne, który jest tak wyczulony na szczegóły i wyłapuje każdy fałsz, który pojawia się w grze aktorów. Wszystkie nieistotne bolączki umiejętnie spychał na dalszy plan, dając nam możliwość pełnego "wejścia" w rolę". Film stał się prawdziwą i poruszającą opowieścią o ludzkiej słabości, wstrząsającej zbrodni, winie i odkupieniu. "Jest w tej historii też coś, co mnie interesuje osobiście- postawienie człowieka wobec losu, przeznaczenia, naznaczenia tym, co dostajemy od życia i co z tym możemy zrobić"- mówiła Gabriela Kownacka, która wcieliła się w postać matki głównego bohatera.

"Moja bohaterka to inteligentka, ale dotknęło ją wielkie niepowodzenie, które spowodowało jej degrengoladę. Starałam się stworzyć postać złamaną, dotkniętą, ale jednocześnie próbowałam tchnąć w nią jakąś nadzieję"-dodaje.

d3qnru2

Podziel się opinią

Share
d3qnru2
d3qnru2