Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

Przegląd filmów opartych na twórczości Stanisława Lema w Kinie Camerimage

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28, zobaczyć będzie można czternaście filmów, których twórcy czerpali inspiracje z dzieł Stanisława Lema. Będzie to jeden z największych przeglądów filmowych w naszym kraju zorganizowanych w związku z obchodami Roku Stanisława Lema.

Share
„Szpital Przemienienia”„Szpital Przemienienia”Źródło: materiały partnera
dgeuonh

Lem swoją prozatorską działalność rozpoczął w latach pięćdziesiątych, a jego twórczość od początku inspirowała filmowców. Na podstawie jego dzieł powstało kilkadziesiąt filmów, których autorzy próbowali oddać niezwykłą atmosferę twórczości genialnego polskiego pisarza i futurologa. Na adaptację książek i opowiadań Lema decydowali się najwybitniejsi twórcy kina, wśród nich Andriej TarkowskiAndrzej Wajda. Sam Lem z dużym dystansem podchodził do większości ekranizacji swoich dzieł, nie akceptując fabularnych zmian dokonywanych przez reżyserów i zarzucając filmom, że nie oddają głębi jego filozoficznych przemyśleń.

"Test Pilota Pirxa" materiały partnera
"Test Pilota Pirxa" Źródło: materiały partnera

By samemu ocenić jak twórcom kina udało się uporać z możliwie wiernym przedstawieniem światów tworzonych przez Lema, warto skorzystać z oferty kina Camerimage. Na dużym ekranie zobaczyć będzie można między innymi, pierwszą ekranizację dzieła Stanisława Lema – film "Milcząca Gwiazda" czy nagradzane "Solaris""Test Pilota Pirxa". W ramach wydarzenia będziemy mieli okazję podziwiać zarówno filmy fabularne, dokumentalne ("Autor Solaris"), jak i animowane ("Doradcy Króla Hydropsa"). Kulminacją będzie weekend 18-19 grudnia. W ciągu dwóch dni będzie można zobaczyć wszystkie filmy wyświetlane w ramach przeglądu. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Mecenasem wydarzenia jest Grupa Balzola.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Zaczynamy już w najbliższy piątek o 18:00 filmem "Test Pilota Pirxa", a kontynuujemy w sobotę projekcją filmu "Szpital Przemienienia".

Informacja prasowa
dgeuonh
dgeuonh
dgeuonh