Trwa ładowanie...
19-02-2007 12:46

Redford zakłada muzeum Butcha Cassidy'ego

Share
Redford zakłada muzeum Butcha Cassidy'ego
d2tvger

Amerykański aktor Robert Redford pomoże stworzyć muzeum w domu w argentyńskiej miejscowości Cholila, gdzie mieszkał bandyta Butch Cassidy - poinformowały w piątek władze lokalne.

Redford, który w 1969 r. zagrał rolę towarzysza tego słynnego bandyty w filmie "Butch Cassidy i Sundance Kid", jest gotów wesprzeć finansowo stworzenie muzeum w Cholili w argentyńskiej Patagonii.

Burmistrz miasteczka, Miguel Castro, powiedział, że władze lokalne podjęły starania o przyjazd Redforda na otwarcie muzeum w przyszłym roku.

Prawnuk siostry Cassidy'ego, Bill Betelson, przedstawił kopię listu bandyty do siostry, opisującego jego pobyt w Cholili. Cassidy pisze w nim m.in., że udało mu się zdobyć "300 sztuk rogacizny, 1500 owiec, 28 koni pod wierzch", dwóch robotników do pracy oraz "dom z czterema pokojami, szopą, stajnią i kurami". "Brakuje mi tylko kucharki" - pisze Cassidy - "bo ciągle jestem sam. Czasem czuje się samotny, przez cały dzień nikogo nie widzę, a i moi sąsiedzi dużo nie mówią. Jedynym językiem, jaki tu słyszysz, jest hiszpański, a ja nie mówię nim na tyle dobrze, żeby rozmawiać o najnowszych skandalach, co tak tu lubią". Oryginał listu jest przechowywany w muzeum w Utah.

d2tvger

Dom Cassidy'ego stoi u stóp Kordylierów nad rzeką Chubut, w której - według lokalnych legend - kochanka Sundance Kida, Etta Place, kąpała się nago o zachodzie słońca. Budynek o powierzchni 50 m kw. jest wykonany wyłącznie z drewna. Z powodu mrozów, jakie panują w tej okolicy zimą, w niektórych miejscach uległ z czasem zniszczeniu i dlatego w ubiegłym roku rozpoczęto prace konserwatorskie.

Cassidy i Kid przybyli do Patagonii w 1902 r., udając bogatych hodowców. Od marca do maja tego roku zbudowali chatę w Cholili. Szybko zdobyli zaufanie okolicznych mieszkańców, bo nikt nie podejrzewał, że ich pieniądze pochodzą z kradzieży 32 tys. dol. z amerykańskiego First National Bank.

Po prawie trzyletnim pobycie w Argentynie zbiegli do Chile, a potem do Boliwii, gdzie zginęli z rąk policji w małej wiosce San Vicente.

Butch Cassidy urodził się jako Robert LeRoy Parker w 1866 r. Jego przydomek pochodzi od zawodu rzeźnika, który wykonywał kilka lat (ang. butcher), i nazwiska jego przyjaciela Mike'a Cassidy'ego.

d2tvger
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tvger