Trwa ładowanie...
18-02-2010 11:03

Ruszył serwis o Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi

Share
Ruszył serwis o Wytwórni Filmów Fabularnych w ŁodziŹródło: Jupiter
dmrxyi1

Ruszył serwis internetowy poświęcony historii Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. W 2010 roku mija 65 lat od jej powstania. Wraz z uruchomieniem strony rozpoczęły się prace nad książką poświęconą wytwórni, a całość nosi nazwę Projekt Łąkowa 29.

Menadżer projektu Małgorzata Wabińska w rozmowie z PAP przypomniała, że adres - ul. Łąkowa 29 w Łodzi - to "kolebka powojennej kinematografii i miejsce o wyjątkowej atmosferze".

"To właśnie przy ul. Łąkowej 29 mieściła się Wytwórnia Filmów Fabularnych (WFF), w której powstawały pierwsze po 1945 roku polskiepolskie filmy. Obiekty dawnej WFF oraz jej historia stanowią dziś o tożsamości Łodzi, stanowią dziedzictwo narodowe polskiej kultury" - mówiła.

Jak powiedziała Wabińska, celem projektu jest odtworzenie historii jednego z najważniejszych ośrodków filmowych w Polsce i Europie, przypomnienie młodym ludziom "magii tego miejsca". "Wiemy, że z łódzką wytwórnią wiąże się wiele ciekawych historii, czy anegdot. Dotyczą one zarówno ludzi, którzy tu pracowali, jak i filmów, które tu powstawały. Chcemy to wszystko przypomnieć" - mówiła.

dmrxyi1

Temu służyć ma zarówno strona internetowa (www.lakowa29.pl) i książka, pod redakcją Stanisława Zawiślińskiego, autora książek m.in. o Krzysztofie Kieślowskim.

Serwis poświęcony WFF składa się z kilku części. W pierwszej z nich można dowiedzieć się m.in. reżyserach, którzy kręcili w Łodzi filmy. Kolejny dział to wykaz oraz opis ponad 100 filmów powstałych w WFF.

Wabińska zaprasza wszystkich, którzy "mają coś do powiedzenia na temat wytwórni" do współtworzenia serwisu. Pod każdym tytułem filmu można dodać komentarz, anegdotę, które dotyczą konkretnego tytułu. Można też opublikować - jeśli jest się posiadaczem - archiwalne zdjęcia, czy inne archiwalne materiały.

Dział historia będzie uzupełniany o "ważne daty z życia wytwórni". Ostatni dział pod nazwą Łąkowa 29 informuje o "dniu dzisiejszym" tego "magicznego" miejsca.

dmrxyi1

Obecnie w budynkach po byłej już WFF funkcjonują firmy i instytucje związane również z branżą filmową. Są też magazyny ze zbiorami kostiumów i broni po dawnej WFF, a także łódzki oddział Filmoteki Narodowej. W halach dawnej WFF kręcone są m.in. reklamy, odbywają się koncerty, można zobaczyć sztuki teatralne, a także jest to miejsce rozmaitych wydarzeń towarzyszących wielu łódzkim festiwalom.

WFF w Łodzi powstała w 1945 roku w miejscu hali sportowej przy Łąkowej 29. Jej dyrektorem został znany reżyser Aleksander Ford. Pierwszym filmem fabularnym, zrealizowanym przez nową instytucję, były "Zakazane piosenki" w reż. Leonarda Buczkowskiego.

Po 1989 roku i wprowadzeniu gospodarki rynkowej WFF w Łodzi zaczęła przeżywać kłopoty finansowe. 1 stycznia 1994 roku zostało powołane Łódzkie Centrum Filmowe (ŁCF), które przejęło majątek WFF. W maju 1998 rozpoczęła się likwidacja ŁCF, której zaprzestano po siedmiu latach. W tym czasie wyprzedano część majątku, część sprywatyzowano, spłacono wszystkie długi.

Zobacz także:

dmrxyi1

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

dmrxyi1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmrxyi1