"Smoleńsk": wyzwiska i rękoczyny. Skandaliczne zachowanie na warszawskim pokazie
Zaczęło się od drwin i śmiechu, a skończyło się na wyzwiskach i szarpaninie. W takiej atmosferze upłynął jeden z pierwszych pokazów filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego, który odbył się w środę wieczorem w stołecznym Atlantiku
O incydencie donoszą dziennikarki „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „wSieci”, które były naocznymi świadkami zajścia.
- Obok mnie siedziało dwóch mężczyzn, którzy co chwila rechotali. Sala syczała, próbując ich uciszyć. Kiedy w czasie kluczowej, ostatniej sceny, w której żołnierze z Katynia spotykają się z parą prezydencką, rozległ się śmiech – relacjonuje Klara Klinger z „Dziennika”.
Nieprzystojne zachowanie widzów wytrąciło z równowagi mężczyznę siedzącego w jednym z pierwszych rzędów. 30-kilkulatek ubrany w koszulkę z motywem patriotycznym (tak opisuje go Gazeta.pl) odwrócił się i ostrzegł, że „da im w łeb”. Kiedy zapaliły się światła, doszło do pyskówki.
Padły obelżywe wyzwiska – mężczyźni, mimo że widownia była pełna, zaczęli wyzywać się od „ćwoków” i „ch…”. Pojawiła się również sugestia „wyjścia na solo”.
- Byłyśmy świadkami bardzo niemiłej sytuacji - panowie zaczęli sobie ubliżać, doszło do popychania, napięcie rosło. Wreszcie do akcji wkroczyła moja koleżanka, która wzięła pana z przodu za rękę i wyprowadziła go z kina, tłumacząc, że przemoc do niczego dobrego nie doprowadzi – pisze Dorota Łosiewicz, publicystka „wSieci”, zastanawiając się, czy tak teraz będą wyglądały pokazy „Smoleńska”.
Fabuła filmu osnuta jest wokół wydarzeń z kwietnia 2010 roku, kiedy doszło do katastrofy polskiego Tu-154 z 96 osobami na pokładzie. Bohaterką filmu jest dziennikarka Nina, próbująca poznać prawdziwe przyczyny tragedii. W toku jej śledztwa wychodzą na jaw fakty sugerujące, że za katastrofą mogą stać osoby trzecie.
W filmie występują m.in. Beata Fido, Lech Łotocki, Ewa Dałkowska, Jerzy Zelnik, Anna Samusionek oraz Redbad Klynstra.
„Smoleńsk” trafi do kin 9 września 2016 roku.