Trwa ładowanie...
d2bsk90

Świtezianka

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2bsk90
Film krótkometrażowy "Świtezianka" to polska produkcja, które stanowi ekranizację ballady Adama Mickiewicza. Łączy romantyzm XIX wieku i rzeczywistość współczesną.
5
1
Share
"Świtezianka" (2018) to film oparty na balladzie Adama Mickiewicza Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki, Fot: Bui Film

Świtezianka – zarys fabuły

Głównym bohaterem filmu "Świtezianka" jest młodzieniec o imieniu Michał. Chłopak po raz pierwszy doświadcza zakochania. Obiektem jego westchnień jest młoda, tajemnicza dziewczyna. Gdy ta mu umyka, młodzieniec podąża za nią i trafia do przeciwnej, baśniowej innej rzeczywistości. Mieszka tam nimfa, która próbuje zwieść Michała i zatrzymać przy sobie. Chłopak będzie musiał zdecydować, czy chce zostać z urokliwą nimfą, czy podąży dalej za nieuchwytną wybranką serca.

Film krótkometrażowy "Świtezianka" nawiązuje zarówno do współczesności, jak i ludowych podań z XIX wieku. To także obraz pełen romantycznych, mrocznych kadrów, które sprawiają, że produkcja staje się w pewnych momentach soczystym thrillerem.

Świtezianka – ciekawostki

  • Scenariuszem filmu "Świtezianka" jest ballada Adama Mickiewicza o tym właśnie tytule. Nie zmieniono ani nie dodano żadnego słowa.
  • Reżyserkami filmu "Świtezianka" są siostry Bui, czyli Julia Bui Ngoc i Mai Bui Ngoc. Julia jest tancerką i choreografką, a Mai architektką. Siostry urodziły się we Francji, w wietnamsko-polskiej rodzinie. Odpowiedzialne są między innymi za produkcję teledysku do piosenki "The Sun also rises for unicorns" zespołu Pawła Małaszyńskiego Cochise.
  • Film "Świtezianka" wyświetlony został między innymi podczas festiwalu Dwa Brzegi, a także SplatFilmFest. Otrzymał także nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za najlepszy montaż w konkursie Nagrody Polskiego Kina Niezależnego (OFFskary).
  • Współproducentam filmu jest Instytut Adama Mickiewicza, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
d2bsk90
Świtezianka
Tytuł oryginalny

Świtezianka

Gatunek

baśń, fantasy, thriller, krótkometrażowy

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2018

Czas trwania

19 min.

Obsada

Podziel się opinią

5
1
Share
d2bsk90
d2bsk90
d2bsk90
d2bsk90