Aktualności
03-02-2014 (13:31)

''Tajemnica Filomeny'': Prawda musi wyjść na jaw - Filomena Lee walczy o udostępnienie 60 000 archiwalnych dokumentów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Tajemnica Filomeny'': Prawda musi wyjść na jaw - Filomena Lee walczy o udostępnienie 60 000 archiwalnych dokumentów
(Best Film)

Filomena Lee, Irlandka, której losy zainspirowały twórców nominowanego do Oscarów filmu "Tajemnica Filomeny" złożyła wczoraj wizytę w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Kobieta, która straciła dziecko w wyniku przymusowej adopcji przeprowadzonej przez klasztor Rosecrea, przekonywała amerykańskich senatorów do wsparcia irlandzkich matek, które poszukują swoich dzieci adoptowanych przez amerykańskie rodziny.

Lee, w którą w filmie "Tajemnica Filomeny" wcieliła się nominowana w tym roku do Oscara Judi Dench, spotkała się z senatorem stanu Missouri Claire McCaskillem oraz senatorem stanu Connecticut Chrisem Murphym, żeby porozmawiać o wprowadzeniu regulacji, które pozwoliłyby otworzyć archiwalne dokumenty adopcyjne i pomóc irlandzkim matkom odnaleźć dzieci adoptowane przez amerykańskie rodziny. W ubiegły piątek w Dublinie Filomena Lee powołała do życia fundację Philomena Project, mającą wspierać rodziny, które chcą się odnaleźć.

Filomena Lee urodziła nieślubne dziecko w opactwie Rosecrea, gdzie została odesłana przez swoją rodzinę. Syn Anthony został wbrew jej woli oddany do adopcji. Pomimo wieloletnich poszukiwań, Anthony i Filomena nigdy się nie odnaleźli. Tysiące matek w powojennej Irlandii przeszło podobną traumę.

"Byłam niezwykle poruszona ogromnym wsparciem, jakie dostaliśmy od ludzi z całego świata. Docenili to, że odważyliśmy się opowiedzieć tę historię i zwrócić uwagę, na przerażające doświadczenie, które tak wiele matek ma za sobą. Dziś chciałabym, żeby to wsparcie pomogło zmienić życie irlandzkich i amerykańskich rodzin. Wierzę w to, że uda się nam zjednoczyć wszystkie rodziny, które się poszukują." – powiedziała Filomena Lee.

"Tajemnica Filomeny" – film oparty na faktach i inspirowany życiem Filomeny Lee wejdzie do polskich kin 21 lutego 2014.

Polub WP Film
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.