Trwa ładowanie...
d4b4n6l
Aktualności

Tofifest: „Thelma i Louise” powracają. Bunt kobiet tematem 14. edycji festiwalu

Właśnie mija 25 lat od premiery filmu Ridleya Scotta „Thelma i Louise”. Filmu, który dla wielu kobiet stał się manifestem wolności. Zresztą nie tylko kobiet. „Niepokorny festiwal” Tofifest podczas 14. edycji zadawać będzie pytanie o aktualność przekazu tego filmu, o to, co zostało z tamtego buntu sprzed ćwierćwiecza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tofifest: „Thelma i Louise” powracają. Bunt kobiet tematem 14. edycji festiwalu
(Materiały prasowe)
d4b4n6l

Film Ridleya Scotta był dla wielu zaskoczeniem, bo role buntowników, walczących o swoje ideały do samego końca, zarezerwowane były dotąd tylko dla mężczyzn. Wielki wpływ na kształt tego filmu miał nagrodzony Oscarem scenariusz autorstwa, Callie Khouri, a sam film stał się dla wielu kobiet manifestem wolności.

Dla mnie jest to jednak manifest dużo bardziej uniwersalny — mówi Kafka Jaworska, Dyrektorka Tofifest, bo „Thelma i Louise” to manifest wolności człowieka. I tak właśnie brzmi nazwa tegorocznego Zjawiska, tematu wiodącego 14. edycji mojego festiwalu.

Rozmowa na temat walki o wolność i godność człowieka jest zawsze trudna. Dziś łatwo zepchnąć każdy temat na manowce politycznych awantur. To nie nasza droga. Ale wiemy, że kino istnieje po to, by wzbudzać emocje. Czasem łączyć, a czasem dzielić — dodaje Kafka.

d4b4n6l

Tofifest od lat przekonuje, że kino istnieje nie tylko po to, by kształtować wrażliwość artystyczną (co oczywiście jest ważne), ale także po to, by inicjować dyskusję na ważne tematy społeczne. Taka jest misja Tofifest, „festiwalu niepokornego”.

W ramach 14. edycji Tofifest odbędzie się specjalny pokaz filmu „Thelma & Louise” w zrekonstruowanej cyfrowo wersji.

Po filmie zaprosimy na debatę pt. „Thelma i Louise jako manifest wolności człowieka”, której gośćmi będą najgorętsze nazwiska „obu stron” pro/anty-feminizmu i ruchów wolnościowych. Zapraszamy Was wszystkich do tej rozmowy.

Tofifest nigdy nie bał się trudnych tematów. Rozmawialiśmy otwarcie o wojnie na Ukrainie, o zagrożeniu islamskim, tym razem też nie będzie taryfy ulgowej. Dyskutujcie z nami w mediach społecznościowych — na Facebooku, Twitterze, wrzucajcie zdjęcia na Instagrama.

14. MFF Tofifest odbędzie się w dniach 15-23 października 2016 roku w Toruniu.

d4b4n6l

Podziel się opinią

Share

d4b4n6l

d4b4n6l