Trwa ładowanie...
d1xbc7e
d1xbc7e
Aktualności

Uwolnieni po ośmiu latach medycy w filmie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1xbc7e

Uwolnieni z długoletniego więzienia w Libii palestyński lekarz i pięć bułgarskich pielęgniarek podpisali umowę z amerykańskim producentem z Hollywood na sfilmowanie ich historii – poinformowały w piątek media w Sofii.

Dziennik „Trud” pisze, że każdy z nich otrzymał po 50 tys. dolarów. Szóstka domagała się dwukrotnie wyższej sumy, lecz w końcu zgodziła się na 50 tys. w obawie, że może w ogóle niczego nie dostać.

Fakt, że takie dokumenty podpisano, potwierdził gazecie palestyński lekarz Aszraf al-Hadżudż. Nie podał jednak ani nazwiska producenta, ani reżysera, ani studia, które miałoby zrealizować film.

d1xbc7e

Bułgarskie pielęgniarki oraz palestyński lekarz przebywali w libijskim więzieniu od lutego 1999 r. Uznano ich za winnych umyślnego zarażenia wirusem HIV 438 libijskich dzieci w szpitalu w Bengazi w 1998 r. W 2004 r. całą szóstkę skazano na karę śmierci; w grudniu 2006 r. wyrok zatwierdzono.

Na początku lipca Najwyższa Rada Sprawiedliwości Libii zamieniła karę śmierci na dożywotnie więzienie. Umożliwiło to ekstradycję skazanych do Bułgarii na podstawie dwustronnego porozumienia o pomocy prawnej z 1984 r.

We wtorek po ponad ośmiu latach wszyscy wrócili do kraju.

d1xbc7e

Podziel się opinią

Share
d1xbc7e
d1xbc7e