Trwa ładowanie...
d3vattm

Vincent Pérez

Najnowsze informacje
4.6
(36 głosów)
Oceń:
d3vattm

Aktor.
Ukończył studia aktorskie w Genewie, a następnie Konserwatorium Paryskie oraz L’Ecole des Amandiers w Nanterre. Regularnie występuje w sztukach teatralnych.

Jeszcze jako student zagrał swoją pierwszą rolę w filmie GARDIEN DE NUIT. Następnie partnerował Jacqueline Bisset w LA MAISON DE JADE. W 1990 roku Vincent dał się zauważyć jako jeden z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia, grając u boku Gérarda Depardieu w filmie CYRANO DE BERGERAC. Rola ta przyniosła mu nominację do nagrody Cezara (francuski Oskar) w kategorii Najlepszy Debiut.

W 1993 roku zagrał u boku Catherine Deneuve jedną z głównych ról w filmie INDOCHINY, który zdobył Oskara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. W tym samym roku Vincent otrzymał nagrodę imienia Jeana Gabina i zagrał w filmach KAPITAN FRACASSE oraz KRÓLOWA MARGOT z Isabelle Adjani.

W kolejnych latach Vincent Perez wystąpił w około trzydziestu europejskich i amerykańskich filmach. Pojawił się m.in. w ostatnim filmie Michelangelo Antonioniego PO TAMTEJ STRONIE CHMUR oraz w LINII ŻYCIA. W 1996 roku zadebiutował za oceanem w obrazie KRUK 2: MIASTO ANIOŁÓW. Kolejne nominacje do Cezara w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy przyniosły mu role w NA OSTRZU SZPADY oraz w o rok późniejszym CI, KTÓRZY MNIE KOCHAJĄ, WSIĄDĄ DO POCIĄGU.

Po powrocie do Francji wystąpił w CZASIE ODNALEZIONYM, EPOUSE-MOI oraz w LIBERTYNIE. W 2000 roku Hugh Hudson zaproponował mu główną rolę w filmie MARZYŁAM O AFRYCE u boku Kim Basinger. W jego amerykańskim dorobku znalazły się również takie tytuły, jak wyprodukowany przez telewizję HBO film SHOT THROUGH THE HEART, opowiadający o dwóch przyjaciołach walczących po przeciwnych stronach podczas wojny w Sarajewie, oraz KRÓLOWA POTĘPIONYCH.

W 1992 roku Vincent Perez zadebiutował jako reżyser krótkometrażowym filmem L'ECHANGE, który był prezentowany w oficjalnym konkursie Festiwalu Filmowego w Cannes. W 1999 roku nakręcił kolejny film krótkometrażowy, RIEN DIRE, który również był pokazywany w Cannes. Jego pierwszy film fabularny był zatytułowany PEAU D'ANGE, a główne role zagrali w nim Guillaume Depardieu, Morgane Moré i Dominique Blanc. Vincent Perez był również współautorem scenariusza tego filmu – napisał go wspólnie z Karine Sillą.

(za Kino Światem)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vattm
d3vattm
d3vattm