Trwa ładowanie...
d1xug5f
Aktualności

Warner Brothers ekranizuje "Hyperiona"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warner Brothers ekranizuje "Hyperiona"
(Jupiterimages)
d1xug5f

Producent filmowy Graham King podpisał 3 kwietnia 2008 roku umowę z Warner Brothers na ekranizację nagrodzonej serii science fiction Hyperion autorstwa Dana Simmonsa.

King wyprodukuje film pod swoją marką GK Films. Pierwsza z książek serii, Hyperion, została nagrodzona Hugo za najlepszą powieść 1990 roku, podczas gdy jej kontynuacja - Upadek Hyperiona – była nominowana do Nebula Award w kategorii Najlepsza Powieść. Obie powieści wydaje w Polsce Wydawnictwo Mag .

King nabył prawa do ekranizacji powieści kilkanaście lat temu, ale przed jej produkcją powstrzymywał fakt skomplikowanej struktury powieści, nieliniowo prowadzonej narracji inspirowanej Dekameronem Bocaccia i XIV – wiecznymi Opowieściami Kanterberyjskimi Geoffreya Chaucera.

d1xug5f

Akcja Hyperiona rozgrywa się na planecie Hyperion znanej z Grobowców Czasu, wielkich artefaktów, które przemieszczają się w czasie. Na ich straży stoi tajemnicza, pełna grozy postać, która nabija swoje ofiary na metalowe drzewa. W polskim wydaniu powieści angielski termin Shrike, oznaczający Dzierzbę został przetłumaczony przez Arkadiusza Nakoniecznika jako Chyżwar.

Dzierzba to ptak znany ze swojego wyjątkowego sposobu gromadzenia zapasów. Nabija on larwy i pędraki na kolce krzewów, w ten sposób gromadząc zapasy.

d1xug5f

Podziel się opinią

Share
d1xug5f
d1xug5f