Większy zasięg TV Puls i TV4

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła postępowanie na wolne naziemne nadajniki telewizyjne w Nowym Sączu, Lesznie, Katowicach-Bytkowie. Stacje otrzymały telewizje: Puls i TV4.

KRRiT argumentuje to dążeniem do wsparcia rozwoju najmniejszych nadawców telewizyjnych.

Większy zasięg TV Puls i TV4

08.02.2008 10:53

"Krajowa Rada postanowiła przydzielić kanał w Nowym Sączu spółce Telewizja Puls Sp. z o.o., kanał w Lesznie - spółce Polskie Media S.A. (Telewizja TV4) kanał w Katowicach-Bytkowie - spółce Telewizja Puls Sp. z o.o. Kanał w Katowicach będzie wykorzystywany wyłącznie do czasu rozpoczęcia emisji w cyfrowym standardzie DVB-T ze stacji Opole" - napisano w komunikacie Krajowej Rady.

O pozyskanie nowych nadajników naziemnych oprócz zwycięskiego Pulsu i TV4 starały się też: Telewizja Odra oraz TVN, który od początku kwestionuje udział w konkursie TV Puls i domagał się wykluczenia tej stacji z postępowania.

Grupa TVN podkreśla, że o nowe nadajniki naziemne mogą starać się tylko nadawcy posiadający koncesję na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym. Tymczasem - zdaniem TVN - TV Puls ma jedynie koncesję na program wyspecjalizowany (mimo iż w styczniu KRRiT zmieniła koncesję Pulsu z wyspecjalizowanej o społeczno- religijnym charakterze na uniwersalną).

Grupa TVN zaskarżyła decyzję KRRiT o zmianie koncesji Pulsu i zwróciła się do Prokuratora Generalnego o jej unieważnienie. Według TVN, zmiana koncesji odbyła się z "rażącym naruszeniem prawa".

W odpowiedzi na wcześniejsze przyznanie dwóch nadajników Pulsowi (w połowie stycznia Puls otrzymał dwa inne nadajniki we Wrocławiu i Szczecinie) TVN oświadczył, że "problem prawny", na który stacja zwracała uwagę pozostaje wciąż aktualny.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski powiedział zaś wówczas PAP, że Rada nie widzi żadnych podstaw by podważać decyzje o koncesji uniwersalnej dla Pulsu. "Zarzuty TVN traktujemy jako element walki z konkurencją. Trudno nam się inaczej do tego odnieść" - podkreślił Kołodziejski.

Decyzja KRRiT ucieszyła natomiast TV Puls. "Zasięg nowych nadajników przyznanych Telewizji Puls obejmuje 2,5 mln osób w aglomeracji katowickiej i 124 tysiące w Nowym Sączu. Decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oznacza, że wkrótce sygnał TV PULS z nadajników naziemnych docierać będzie łącznie do ok. 11 mln Polaków" - napisała stacja w przekazanym w czwartek PAP oświadczeniu.

Podczas czwartkowego posiedzenia KRRiT wszczęła też procedurę wyboru uzupełniającego do Rady Nadzorczej Polskiego Radia, z przewodniczenia której zrezygnowała w ubiegłym tygodniu Irena Kleniewska. Na kolejnym posiedzeniu członkowie KRRiT mają przedstawić kandydatury na jej miejsce.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)