Trwa ładowanie...
d34nj1h
Aktualności

Witold Sobociński laureatem nagrody Orła za Osiągnięcia Życia

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Sobociński
Witold Sobociński (opublikowane w serwisie filmpolski.pl)
d34nj1h

Operator Witold Sobociński został laureatem nagrody Orła za Osiągnięcia Życia, przyznawanej przez Polską Akademię Filmową. Ogłoszenie wyróżnienia odbyło się w poniedziałek w Warszawie.

Nagroda Orła za Osiągnięcia Życia jest przyznawana od 1999 roku za wybitne osiągnięcia zawodowe. W głosowaniu biorą udział członkowie Polskiej Akademii Filmowej. Laureatami nagrody są m.in. Andrzej Wajda (2000), Roman Polański (2003) i Jerzy Hoffman (2006). Nagrodzony już tradycyjnie odbiera wyróżnienie podczas gali finałowej Orłów.

Witold Sobociński urodził się w 1929 roku. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSF w Łodzi. Karierę rozpoczynał jako operator filmów dokumentalnych i oświatowych. Pracował w Telewizji Polskiej i w Wytwórni Filmowej "Czołówka". Od 1963 roku pracuje przy produkcji filmów fabularnych. Od 1980 roku jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Ojciec zmarłego w 2001 roku Piotra Sobocińskiego, również operatora.

d34nj1h

- Orły to nagroda arystokratyczna, bo niezależna, przyznawana z namysłem i spokojem. Dlatego w tak znakomity sposób promuje polską sztukę filmową, sławi dobre polskie kino - powiedział obecny na konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski.

Jak poinformowali organizatorzy, od tego roku wszyscy nominowani do Polskich Nagród Filmowych otrzymają zaproszenia do członkostwa w Europejskiej Akademii Filmowej. Zaproszeni zostaną także nominowani do Orłów 2005 i 2006.

Ponadto najlepsi polscy aktorzy nominowani do Polskich Nagród Filmowych po raz pierwszy otrzymali zaproszenia i bezpłatną roczną subskrypcję (katalogowanie danych i rozsyłanie ich dalej w tym przypadku np. do reżyserów) do tworzonego europejskiego portalu castingowego e-Talenta. Portal ma stanowić bazę aktorów europejskich, która - jak podkreśliła ekspert w Zarządzie e-Talenta, Beatrice Kruger - "ma pomagać producentom i specjalistom od castingów znaleźć właściwego aktora do właściwej roli".

d34nj1h

Podziel się opinią

Share
d34nj1h
d34nj1h