Trwa ładowanie...
d3okg9w
d3okg9w
Aktualności

Zakończono 29. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3okg9w

Dramat psychologiczny "Puteszestwije s domasznimi żywotnymi" ("Podróż ze zwierzętami domowymi") rosyjskiej reżyserki i aktorki Wiery Storożewej zdobył główną nagrodę - złotą statuetkę św. Jerzego - na zakończonym w sobotę 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Najlepszym reżyserem okazał się Włoch Giuseppe Tornatore - jurorzy nagrodzili jego film "La Sconosciuta" ("Nieznajoma").

Laureatką nagrody dla najlepszej aktorki została Węgierka Kristi Stubo za rolę pacjentki w filmie Janosa Szasza "Opium", natomiast najlepszym aktorem okazał się Francuz Fabrice Luchini w filmie Laurenta Tirarda pt. "Zakochany Moliere" ("Moliere").

d3okg9w

Specjalną nagrodę 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego otrzymał film gruzińskiego reżysera i scenarzysty Aleko Cabadze, zatytułowany "Rusuli samkudhedi" ("Rosyjski trójkąt").

Za najlepszy debiut jury festiwalowe uznało obraz Łotysza Juriusa Poskusa "Monotonija" ("Monotonia"). Reżyser w nagrodę otrzymał 10 tys. dolarów i 10 tys. metrów taśmy filmowej Kodaka.

Na festiwalu wręczono również prestiżową nagrodę im. Konstantego Stanisławskiego, którą dostał Daniel Olbrychski. Sam aktor uznał ją za jedną z najważniejszych w swej 40-letniej karierze filmowej.

"- Jestem szczęśliwy, że rosyjscy widzowie o mnie nie zapomnieli i kochają jak dawniej. Wierzę, że dalej tak będzie" - powiedział.

d3okg9w

Nagroda im. Stanisławskiego przyznawana jest za twórczy wkład w rozwój światowego kina i realizowanie w sposobie gry założeń aktorskiej metody Stanisławskiego.

Choć organizatorzy festiwalu zazwyczaj do ostatniej chwili trzymają w tajemnicy nazwiska laureatów, w tym roku nie udało się ich ukryć.

Jak poinformowała agencja ITAR-TASS - kto dostanie nagrodę, wyszło na jaw kilka dni temu, kiedy filmowców podjął u siebie w podmoskiewskiej rezydencji Nowo-Ogariewo prezydent Rosji Władimir Putin. Wśród gości był też Olbrychski.

d3okg9w

Podziel się opinią

Share
d3okg9w
d3okg9w