Trwa ładowanie...
dzkn2yz

Abdellatif Kechiche

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
dzkn2yz

Reżyser, scenarzysta i aktor pochodzący z Tunezji, a mieszkający od szóstego roku życia we Francji. Karierę w filmie rozpoczął w 1982 roku jako aktor, ale nie była ona spektakularna. Od czasu do czasu grał na ogół drugoplanowe postaci arabskiego pochodzenia, a jego największym osiągnięciem jest nagroda na festiwalu filmów francuskojęzycznych w Namur za rolę w „Biznes” z 1992 roku. Jako reżyser zadebiutował w wieku 40 lat głośną „Winą Woltera” z 2000 roku, która pokazana została na festiwalu w Wenecji. Opowieść o emigrancie z Tunezji próbującym ułożyć sobie życie we Francji otrzymała tam m.in. nagrodę im. Luigi Di Laurentisa.

Każdy jego kolejny film budził coraz większe zainteresowanie festiwali i publiczności na całym świecie. „Unik” z roku 2003 przyniósł Kechiche'owi nagrody na festiwalach w Buenos Aires, Stambule, Sztokholmie oraz prestiżowe francuskie Cezary dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz i film. Późniejsza o cztery lata „Tajemnica ziarna” zdobyła nagrodę Louisa Delluca, 4 nagrody na festiwalu w Wenecji i kolejne Cezary w tych samych kategoriach co „Unik”.

„Życie Adeli”, najnowszy film Kechiche’a, został zaproszony do udziału w festiwalu w Cannes, gdzie podbił krytyków i jury. Reżyser wyjechał z Lazurowego Wybrzeża ze Złotą Palmą, a odtwórczynie głównych ról z nagrodami aktorskimi.

Filmografia reżyserska:

2000 – Wina Woltera / La faute à Voltaire
2003 – Unik / L'esquive
2007 – Tajemnica ziarna / La graine et le mulet
2010 – Czarna Wenus / Vénus noire
2013 – Życie Adeli / La vie d'Adèle

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzkn2yz
dzkn2yz
dzkn2yz