Trwa ładowanie...
d49ov2m

Agnieszka Grochowska

Najnowsze informacje
4.5
(539 głosów)
Oceń:
d49ov2m

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich aktorek młodego pokolenia, szerokiej publiczności znana z udziału w głośnej komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj”.

Urodziła się 31 grudnia 1979 roku w Warszawie.

W 2002 roku ukończyła tamtejszą Akademię Teatralną, mając już wówczas na koncie główną rolę w spektaklu Teatru TV „Beatryks Cenci” (2001) wg Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta.

* W 2002 roku po raz pierwszy zagrała u przyszłego męża, reżysera Dariusza Gajewskiego w „Alarmie”, rok później pojawiając się u niego ponownie, w nagrodzonej Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni „Warszawie” (2003).*

W 2003 roku wystąpiła też jako tytułowa „Zaginiona” w popularnym serialu Andrzeja Kostenki z Danutą Stenką i Janem Fryczem w rolach głównych.

W 2004 roku zagrała w tytułowej roli w polsko szwedzkim dramacie „Podróż Niny”, pojawiła się w dwóch niemieckich produkcjach (m.in. „Unterwegs”) oraz zasłynęła z występu u boku Michała Żebrowskiego w „Pręgach” Magdaleny Piekorz.

* Był to kolejny film z jej udziałem, który został nagrodzony Grand Prix w Gdyni, a rola Tani przyniosła aktorce pierwszą i jedyną nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”.*

W 2006 roku wystąpiła obok Borysa Szyca w dramacie Łukasza Karwowskiego „Północ - Południe”, zagrała Natalię w słynnej ekranizacji „S@motności w sieci” Witolda Adamka, matkę Adasia w obrazie Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, największy rozgłos zdobywając jako Julia w głośnej komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj” Ryszarda Zatorskiego z Maciejem Zakościelnym w roli głównej.

Rok 2007 to rola Oli w filmie Janusza Kamińskiego „Hania” oraz Doroty w głośnym serialu Agnieszki Holland, Kasi Adamik i Magdaleny Łazarkiewicz „Ekipa”.

Ostatnimi występami Grochowskiej są rola w komedii romantycznej Łukasza Karwowskiego „Mała wielka miłość”, na planie której partnerował jej Joshua Leonard (2008), kreacja Marii Fieldorf w dramacie historycznym „Generał ‘Nil’” Ryszarda Bugajskiego oraz rozsławiony ze względu na osobę Christophera Lamberta, polski thriller „Kierowca”, w reżyserii Jérôme’a Dassiera.

Pracę na planie swobodnie godzi z kreacjami teatralnymi. Oprócz ról stworzonych na deskach macierzystego Teatru Studio, do którego należy od 2003 roku, ma na swoim koncie ważne kreacje w spektaklach Teatru TV.

W 2004 roku zagrała tytułową postać „Antygony” w adaptacji Andrzeja Seweryna, wystąpiła też u Laco Adamika w „Pastorałce”, u Magdaleny Piekorz w „Technikach negocjacyjnych” oraz u Zbigniewa Brzozy w „Więzi” (wszystkie z 2006 roku).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49ov2m
d49ov2m
d49ov2m