Trwa ładowanie...
d1jlqzb

Alan Alda

Najnowsze informacje
4.8
(48 głosów)
Oceń:
d1jlqzb

Amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Sławę przyniosła mu główna rola w serialu „MAS*H”, gdzie wcielił się w postać Hawkeye Pierce'a. 22 razy nominowano go do nagrody Emmy, którą zdobył pięciokrotnie.

Alan Alda (właściwie Alphonso Joseph D'Abruzzo) urodził się 28 stycznia 1936 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jest synem modelki Joan Brown i aktora Roberta Aldy - (właściwie Alphonso Giuseppe Giovanni Roberto D'Abruzzo). Jego ojciec Robert uznał, że włoskie nazwisko D'Abruzzo utrudni mu karierę, więc stworzył z pierwszych liter swojego imienia i nazwiska pseudonim Alda, na które Alan Alda przystał bardzo niechętnie.

Alan w dzieciństwie chorował na chorobę Heinego-Medina, przez co przez dwa lata był sparaliżowany. Studiował w Stanach Zjednoczonych i Europie, gdzie grywał razem z ojcem. Podczas wojny w Korei służył przez pół roku jako oficer artylerii.

W wieku siedmiu lat przeprowadził się do Los Angeles, gdzie Robert podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Alan zadebiutował w wielu szesnastu lat w teatrze letnim w Barnesville. W kinie po raz pierwszy go widzieliśmy w 1963 roku w filmie w "Gone Are the Days" opartym na przedstawieniu "Purlie Victorious", w którym grał rok wcześniej na Broadwayu.

Następnie zagrał w: "Papierowym lwie" (1968) Johna Frankenheimera oraz "The Moonshine War" (1970) Richarda Quine'a. W 1972 roku dołączył do obsady serialu "MAS*H. W ciągu jedenastu lat zrealizowano aż 251 odcinków. Alda dzięki temu serialowi zdobył m.in. 8 nominacji do nagrody Emmy (odebrał ją 4 razy) oraz 11 do Złotego Globu (statuetkę otrzymał 6-krotnie).

Alda pełnił także potrójną rolę aktora, reżysera i scenarzysty wielu komedii. Były to m.in.: "Cztery pory roku" (1981), które przyniósł mu nagrodę Gildii Pisarzy Amerykańskich, a także "Słodka wolność" (1986), "A New Life" (1988) oraz "Wesele Betsy" (1990).

Alan Alda od 1957 roku jest mężem Arlene Weiss. Mają trzy córki: Eve, Elizabeth (ur. 20.08.1960) i Beatrice (ur. 10.08.1961).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jlqzb
d1jlqzb
d1jlqzb