Trwa ładowanie...
d2k51a8

Alexandre Aja

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d2k51a8

Francuski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Twórca takich filmów jak „Pirania 3D”, „Lustra” czy „Wzgórza mają oczy”.

Alexandre Aja (właściwie Alexandre Jouan-Arcady) urodził się 7 sierpnia 1978 r. w Paryżu we Francji. Jego pseudonim artystyczny Aja to w istocie trzy pierwsze litery z jego pełnego nazwiska uformowane w wyraz.

Pierwszy film napisał i wyreżyserował mając 18 lat: krótkometrażowy „Over the Rainbow” nominowany był do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes (1997). W 1999 roku napisał scenariusz i wyreżyserował pełnometrażowy film fabularny „Furia” (1999) z Marion Cotillard w roli głównej. Film uczestniczył w konkursie festiwalu Fantasporto, zaś jego krótkometrażowy debiut „Over the Rainbow” był w konkursie krótkiego metrażu w Cannes.

Jako twórca horroru zabłysnął filmem „Blady strach” (2003), który wzbudził duże zainteresowanie na festiwalach w Sundance i Toronto. Jest autorem scenariusza i reżyserem horroru „Lustra” (2008).

Zadebiutował w Stanach filmem „Wzgórza mają oczy”. Jego horror „Haute tension” (video: „Blady strach”) z 2004 roku okazał się sensacją festiwalu w Toronto, toteż firma Lion’s Gate Films natychmiast skierowała film do dystrybucji w USA. Film był pokazywany także na festiwalu horroru w Amsterdamie oraz przyniósł Aja nagrodę za reżyserię w Sitges. W 2004 roku Aja trafił na prestiżową listę „Ten to Watch” branżowego pisma „Variety”.

W roku 2010 ukazał się jego film „Pirania 3-D”, opowiadający o ataku prehistorycznych piranii na Arizonę.

Aja jest synem reżysera Alexandrfe Arcady’ego oraz francuskiej recenzentki Marie-Jo Jouan. Jego żona Laila Marrakchi jest Marokanką i autorką filmu „Marock”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k51a8
d2k51a8
d2k51a8