Trwa ładowanie...
d1ps8aj

Alfonso Cuaron

Najnowsze informacje
4.7
(9 głosów)
Oceń:
d1ps8aj

Alfonso Cuaron jest jednym z najbardziej znanych reżyserów swego pokolenia. Jego debiutancki film Tylko ze stałym partnerem z 1991 roku, mroczna komedia z Danielem Giménezem Cacho i Claudią Ramírez, był najbardziej dochodowym filmem w Meksyku w 1992 roku i przyniósł Cuarónowi nagrodę Ariel Award dla współscenarzysty. Sydney Pollack był pod wrażeniem jego debiutanckiego filmu pełnometrażowego i zatrudnił Cuaróna jako reżysera jednego z odcinków serialu stacji Showtime Fallen Angels zatytułowanego Murder, Obliquely (tym samym Cuarón dołączył do grona reżyserów tego serialu, w którym znaleźli się także Steven Soderbergh, Jonathan Kaplan, Peter Bogdanovich i Tom Hanks). Odcinek, w którym zagrali Laura Dern i Alan Rickman, przyniósł Cuarónowi w 1993 roku nagrodę Cable ACE Award dla najlepszego reżysera.

Pierwszym amerykańskim filmem pełnometrażowym Cuaróna była uznana przez krytyków adaptacja popularnej książki dla dzieci — obraz Mała księżniczka (1995 r.), który był nominowany do Oscara za najlepsze zdjęcia i scenografię i otrzymał nagrodę New Generation Award od stowarzyszenia krytyków L.A. Film Critics. Później, w 1998 roku, Cuarón pracował nad współczesną adaptacją klasycznej powieści Charlesa Dickensa „Wielkie nadzieje”, w której zagrali Gwyneth Paltrow, Robert De Niro, Anne Bancroft i Ethan Hawke.

Następnie Cuarón powrócił do Meksyku, aby reżyserować zabawną, prowokacyjną i kontrowersyjną komedię z hiszpańskojęzyczną obsadą I twoją matkę też, za którą otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego oryginalnego scenariusza (który napisał wraz z bratem Carlosem) oraz nominacje do nagrody BAFTA dla najlepszego filmu zagranicznego i najlepszego oryginalnego scenariusza. Później przyszedł czas na film Harry Potter i Więzień Azkabanu z 2003 roku, trzecią z serii niezwykle popularnych adaptacji powieści J.K. Rowling. Autorka sama określiła film w reżyserii Cuaróna jako jej ulubiony w całej serii. Kolejny projekt Cuaróna, film Ludzkie dzieci, który napisał wraz z Timothym Sextonem, był jednym z najgłośniejszych filmów 2006 roku i został doceniony przez krytyków i fanów za zastosowanie przełomowych technik, między innymi robiących wrażenie ujęć typu „travelling”. Film był nominowany do wielu nagród, w tym do trzech Oscarów, za najlepszy scenariusz-adaptację, najlepsze zdjęcia i największe osiągnięcie w
dziedzinie montażu filmowego, a później otrzymał dwie nagrody BAFTA za najlepsze zdjęcia i najlepszą scenografię.

Po tym, jak wyprodukował ceniony na całym świecie film swojego przyjaciela Guillermo del Toro Labirynt fauna (2006 r.), Cuarón założył niezależną firmę producencką Cha Cha Cha wraz z urodzonym w Meksyku del Toro i reżyserem Alejandro Gonzálesem Iñárritu, która dotychczas wyprodukowała nominowany do Oscara i nagrody BAFTA obraz Iñárritu Biutiful (2010 r.).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ps8aj
d1ps8aj
d1ps8aj