Trwa ładowanie...
dsu6eif

Alicia Vikander

Najnowsze informacje
4.7
(12 głosów)
Oceń:
dsu6eif
ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Alicia Vikander - szwedzka aktorka i tancerka. Laureatka Oscara da najlepszej aktorki drugoplanowej.

Alicia Vikander urodziła się w Göteborgu. Talent aktorski odziedziczyła po swojej matce. Początkowo Vikander swoją przyszłość wiązała z tańcem. Przez dziesięć lat uczęszczała na zajęcia renomowanej szkole baletowej Royal Swedish Ballet School. Mając 15 lat przeprowadziła się do Sztokholmu z nadzieją, że zostanie pierwszą solistką. Karierę taneczną przerwała jednak ze względu na kontuzję. Pierwsze aktorskie kroki Vikander stawiała na planach seriali. Trzykrotnie próbowała dostać się do szkoły teatralnej, jednak za każdym razem jej kandydaturę odrzucano. Ostatecznie dostała się na prawo, ale zrezygnowała z edukacji w tym kierunku wraz z otrzymaniem angażu w filmie "Till det som är vackert".

Po raz pierwszy o Alicii Vikander zrobiło się głośno, gdy ta dołączyła do obsady serialu "Andra Avenyn", gdzie wcielała się w postać Jossan Tegebrandt. Filmowy debiut zaliczyła we wspomnianym "Till det som är vackert". Aktorka otrzymała za tę rolę statuetkę Złotego Żuka oraz nagrody "wschodzącej gwiazdy"podczas Berlinale i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sztokholmie.

Pierwszym angojęzycznym filmem z udziałem Alicii Vikander była "Anna Karenina", gdzie zagrała u boku Jude'a Lawa i Keiry Knightley. Atorka pojawiła się też w nominowanej do Oscara produkcji "Kochanek królowej". W 2013 roku zagrała również w słabo przyjętej przez widzów i krytykę "Piątej włądzy".

Przełomem dla Vikander okazała się rola w "Ex Machinie". Szwedzka aktorka zagrała tam w kobiecego androida, który nawiązał specyficzną więź ze współpracującym z nią programistą. Film został okrzyknięty jedną z największych kinowych niespodzianek roku 2015. Vikander otrzymała nominację do Złotego Globa za rolę drugoplanową. Część widzów zaskoczona była, że aktorka nie zdobyła tą kreacją nominacji do Oscara. Zamiast tego doceniono jej udział w filmie "Dziewczyna z portretu", gdzie zagrała małżonkę malarza przechodzącego zmianę płci. Ostatecznie rola Gerdy Wegener przyniosła jej Oscara, ale i tak zwycięstwo wywołało sporo kontrowersji. Vikander wygrała bowiem w kategorii dla "najlepszego aktorki drugoplanowej", przy czym jej postać w filmie pojawiała się na tyle często, że szwedzka gwiazdka powinna stanąć do walki w kategorii aktorek pierwszoplanowych.

W 2016 r. Vikander zagrała u boku Michaela Fassbendera w filmie "Światło między oceanami". Aktorzy związali się ze sobą w życiu prywtanym. Związek zakończono na początku roku 2017. Vikander została też następczynią Angeliny Jolie w filmowej serii "Tomb Raider".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsu6eif
dsu6eif
dsu6eif