WP

Alicja Bachleda-Curuś - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Polska aktorka, szerokiej publiczności znana przede wszystkim jako Zosia w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy oraz życiowa partnerka hollywoodzkiego gwiazdora Colina Farrella.

Urodziła się 12 maja 1983 roku w Tampico w Meksyku. Oryginalne miejsce urodzenia zawdzięcza pracy ojca – geologa, którego profesja wymagała od rodziny dalekich podróży. Z pochodzenia jest góralką, na co zresztą wskazuje charakterystyczne, podhalańskie nazwisko. Ma starszego brata, Tadeusza. Jej wykształcenie obejmuje naukę w znanym, V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, studia na tamtejszym Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek: kulturoznawstwo międzynarodowe) oraz kursy aktorskie w słynnym Instytucie Lee Strasberga w Nowym Jorku.

Od dziecka przejawiała artystyczne zdolności, pierwszy publiczny występ dała podobno już jako sześcioletnia dziewczynka. Muzyczny talent szlifowała w Studiu Teatru Muzyki i Tańca Elżbiety Armatys. W latach 90-tych była jedną z najczęściej nagradzanych, dziecięcych solistek na krajowych festiwalach (Częstochowa, Tuchola, Kraków, Będzin), niejednokrotnie reprezentowała kraj również na zagranicznych przeglądach (Chorwacja, Niemcy, Włochy, Bułgaria, Łotwa).

W 1998 roku zaliczyła aktorski debiut w serialowej adaptacji „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego, w reżyserii Pawła Komorowskiego, wcielając się w postać Anny ‘Biruty’ Stogowskiej. Naprawdę głośno zrobiło się o Alicji rok później, za sprawą powierzenia jej roli Zosi w filmowej wersji „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. Był to niewątpliwie jeden z głośniejszych debiutów w polskim kinie. Co ciekawe, jeszcze w tym samym roku wcieliła się również w rolę drugiej Zosi – tym razem sanitariuszki w osadzonym w realiach II wojny światowej dramacie Jerzego Wójcika „Tygrysy Europy”.

Na fali popularności, jaka wiązała się z występem w filmie Wajdy próbowano wypromować na szerszą skalę jej muzyczny talent. W 1999 roku miała miejsce premiera dość głośnego singla „Marzyć chcę”, zapowiadającego nagraną niespełna dwa lata później płytę „Klimat”. W tym samym roku zaliczyła filmowy debiut poza granicami kraju, pojawiając się w jednej z ról w niemieckim dramacie/romansie „Z miłością nie wygrasz” w reżyserii Michaela Gutmanna (2001). Nie licząc występów w telenoweli „Na dobre i na złe”, gdzie w latach 2002-2004 kreowała postać dziewczyny Tomka Burskiego, od tej pory związana była już wyłącznie z zagranicznymi, głównie niemieckimi produkcjami.

WP

Na pewno istotne dla rozwoju jej kariery okazało się spotkanie z reżyserem Markiem Kreuzpaintnerem, który najpierw powierzył jej jedną z głównych ról w komediodramacie/romansie „Letnia burza” (2004), a następnie zaprosił na plan amerykańsko-niemieckiej produkcji „Handel” z udziałem Kevina Kline’a (2007).Podobno w rolę Weroniki – Polki porwanej przez gang handlarzy ludźmi, zgodnie z wolą producentów miała wcielić się Milla Jovovich, jednak reżyser nalegał, by zagrała ją właśnie Bachleda.

Dużym przełomem w życiu zawodowym i osobistym aktorki była możliwość zagrania tytułowej roli w dramacie fantasy „Ondine”, w reżyserii słynnego, irlandzkiego reżysera, Neila Jordana (2009). To właśnie na planie tego filmu spotkała się z Colinem Farrellem.Związek ze słynnym aktorem uczynił ją jedną z ulubionych bohaterek polskich tabloidów i z pewnością podniósł rankingi popularności aktorki, choć niekoniecznie w takim kierunku, jaki można by sobie wymarzyć.

Najświeższymi produkcjami z jej udziałem są: niemiecko-amerykańska komedia „Friendship!” (2010) oraz zrealizowany w europejsko-amerykańskiej koprodukcji dramat „The Absinthe Drinkers”, rozgrywający się w środowisku artystycznej bohemy końca XIX wieku.

Data urodzenia

12.05.1983

Miejsce urodzenia

Tampico, Meksyk

Filmografia

Pan Tadeusz (Zosia Horeszkówna)

Bitwa pod Wiedniem (Księżna Eleonora Lotaryńska)

Syzyfowe prace (Anna Stogowska)

Wrota Europy (Zosia)

7 rzeczy, których nie wiecie o facetach (Basia)

Pitbull. Niebezpieczne kobiety

Girl Is In Trouble, The (Signe)

Syzyfowe prace (serial) (Biruta)

Ondine (Ondine)

Handel (Veronica)

Absinthe Drinkers, The (Artemisia)

WP
WP
WP