Trwa ładowanie...
d3l4dpj

Alison Lohman

Najnowsze informacje
4.5
(53 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Palm Springs, California, USA

Filmografia:
d3l4dpj

Amerykańska aktorka, jedna z gwiazd tak głośnych produkcji, jak „Naciągacze”, „Beowulf”, czy „Biały oleander”.

Urodziła się 18 września 1979 roku w Palm Springs w Kalifornii. Od dziecka lubiła śpiewać i występować, już jako dziewięciolatka została gwiazdą „Dźwięków muzyki”, wystawianych w lokalnym teatrze. Miała możliwość podjęcia studiów w słynnej New York University’s Tisch School of the Arts, jednak zrezygnowała z prestiżowego stypendium na rzecz wyjazdu do Los Angeles, gdzie z miejsca rozpoczęła karierę w filmie.

Przez pierwsze lata występowała głównie w niezależnych produkcjach (m.in. filmy sci-fi „Planet Patrol, „Trzynaste piętro”, „Kraa! Morski potwór”; komedie: „W pogoni za fortuną”, „Niebo czy ziemia”, „Seks i dziewczyna”) i serialach telewizyjnych („Pasadena”, „Bezpieczna przystań”, „Tucker”).

Przełom w jej karierze nastąpił w 2002 roku, wraz z angażem do jednej z głównych ról w dramacie „Biały oleander”. Prócz Michelle Pfeiffer, kreującej postać jej filmowej matki, na planie spotkała się także z Renée Zellweger i Robin Wright Penn.

W kolejnym roku wzięła udział w dwóch głośnych, gwiazdorsko obsadzonych produkcjach: „Dużej rybie” Tima Burtona, gdzie zagrała ‘młodszą’ wersję bohaterki kreowanej przez Jessikę Lange oraz w „Naciągaczach” Ridleya Scotta, gdzie zachwyciła umiejętnością sprawnego odegrania roli zaledwie czternastoletniej Angeli (2003).

Rok 2003 przyniósł jej kilka laurów dla ‘najlepszej wschodzącej gwiazdy’. Były to: nagroda dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej Roku, wręczona podczas Hollywood Film Festival, Young Hollywood Award w kategorii ‘Superstar of Tomorrow’ praz ShoWest Award w kategorii ‘Female Star of Tomorrow’.

Po krótkiej przerwie powróciła na ekrany, grając główną rolę żeńską w dramacie Atoma Egoyana „Gdzie leży prawda” z Kevinem Baconem i Colinem Firthem i pojawiając się u boku Robina Williamsa w czarnej komedii „Ciało za milion” (2005).

W 2006 roku, raz jeszcze udowodniła niezwykłą umiejętność wcielania się w o wiele młodsze, nastoletnie bohaterki, jako gwiazda familijnego obrazu „Flicka”. Zagrała też u boku Michaela Pitta i Steve’a Buscemi w komediodramacie „W pogodni za sławą”.

Rok 2007 to drugoplanowy udział w dramacie „Druga szansa” z Halle Berry, Benicio Del Toro i Davidem Duchovnym, zaś przede wszystkim – rola pięknej Ursuli, kochanki tytułowego „Beowulfa” w głośnej, przygodowej produkcji fantasy w reżyserii Roberta Zemeckisa, z Rayem Winstonem, Anthonym Hopkinsem, Angeliną Jolie, Robin Wright Penn i Johnem Malkovichem.

Ostatnie filmy z jej udziałem, to horror Sama Raimiego „Wrota do piekieł”, gdzie zagrała pierwszoplanową, gwiazdorską rolę, oraz głośny thriller sci-fi „Gamer” z Gerardem Butlerem i Michaelem C. Hallem (2009).

Współscenarzystą i współreżyserem tego ostatniego był mąż aktorki, Mark Neveldine.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l4dpj
d3l4dpj
d3l4dpj