Trwa ładowanie...
d3xdzc7

Allison Janney

Najnowsze informacje
4.6
(7 głosów)
Oceń:
d3xdzc7

Allison Janney należy do nielicznej grupy aktorów, którzy perfekcyjnie potrafią oddać charakter postaci niezależnie od swoich warunków. Na planie Allison często staje się liderem zespołu aktorskiego. Grała między innymi w filmie Lynn Shelton „Touchy Feely”, a także w „Trust me” z Clarkem Greggem. Użyczyła swojego głosu w filmie animowanym wytwórni DreamWorks „Pan Peabody i Sherman”. Janney ostatnio zagrała w produkcjach „Bad Words”, „Córka mojego kumpla” czy „Sztuki wyzwolone”.

W 2011 roku pojawiła się w filmie „Służące”, na podstawie bestselleru o tym samym tytule. Film uhonorowano nagrodami Screen Actors Guild, National Board of Reviev oraz Brodcast Film Critics. Obraz otrzymał również nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film. Allison Janney zachwyciła publiczność rolą w wybitnym, nagrodzonym Oscarem w kategorii Najlepszy Scenariusz „Juno”, a także w obrazie „Lakier do włosów” Tony’ego Awarda. Za rolę w filmie Todda Solondza „Życie z wojną w tle” była nominowana w kategorii Najlepsza Aktorka drugoplanowa Spirit Awards. Mogliśmy ją zobaczyć w filmie Sama Mendesa „Para na życie” oraz komedii „Powrót do klasy”. Użyczyła swojego głosu Gladys w animowanym filmie DreamWorks „Skok przez płot”, a także Peach w „Gdzie jest Nemo?”.

Janney po raz kolejny otrzymała nominację do nagrody Spirit Awards za rolę w niezależnej produkcji „Nasza własna gwiazda”. U boku Meryl Streep zagrała w filmie „Godziny”, który otrzymał nominację do nagrody SAG w kategorii Najlepsza Obsada. Inne produkcje, w których brała udział to min.: „American Beauty” (który otrzymał nagrodę SAG w kategorii Najlepsza Obsada), a także „Siostra Betty”, „Uwierz w miłość”, „Zabójcza Piękność”, „Zakochana Złośnica”, „Barwy Kampanii”, „Burza Lodowa”, „Sześć dni, siedem nocy”, „Moja miłość” oraz „Big Night”.

W swojej karierze Janney stworzyła wiele niezapomnianych kreacji telewizyjnych, z wybitną rolą w popularnym serialu NBC „The West Wing” na czele. Rola ta przyniosła jej aż cztery nagrody Emmy oraz cztery nagrody SAG. W tym serialu Janney wcieliła się w postać rzeczniczki prasowej Białego Domu CJ Cregga. Allison Jenney studiowała aktorstwo w Kenyon College w Ohio. W trakcie nauki wzięła udział w castingu Paula Newmana i zdobyła pierwszą poważną rolę. Wkrótce potem, Newman i jego żona Joanne Woodward, zasugerowali jej studia w Neighborhood Playhouse w Nowym Jorku. Janney posłuchała ich rady i wkrótce potem zadebiutowała na Brodway'u w „Present Laughter” Noela Cowarda. Za swoją kreację otrzymała Outher Critics Circle Award i Clarence Derwent Award. Pojawiła się również w filmie „A View from the Bridge”, a rola w tym obrazie przyniosła jej nominację do nagrody Tony. Zdobyła także Outer Critics Circle Award. Janney można było oglądać na Brodway'u w musicalu „9 to 5”, za który została nominowana do nagrody Tony
oraz zdobyła Drama Desk Award.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xdzc7
d3xdzc7
d3xdzc7