Trwa ładowanie...
d67jgxv

Amanda Seyfried

Najnowsze informacje
4.1
(106 głosów)
Oceń:
d67jgxv

Jedna z najbardziej wziętych i cenionych aktorek amerykańskich młodego pokolenia. Status gwiazdy zyskała dzięki pierwszoplanowej roli w przebojowym musicalu „Mamma Mia!”.

Urodziła się 3 grudnia 1985 roku w Allentown w stanie Pennsylvania, tam też dorastała. W wieku 11 lat rozpoczęła karierę modelki, brała też lekcje śpiewu – wszystko to dało jej dobre przygotowanie do przyszłej drogi zawodowej. Kiedy miała 15 lat, trafiła na plan serialu „As the World Turns”, z którym związana była przez kilka miesięcy (2000-2001). Karierę z prawdziwego zdarzenia rozpoczęła jednak dopiero kilka lat później.

* Jej debiutem na dużym ekranie była rola w komediowym filmie dla nastolatków - „Wredne dziewczyny” z Rachel McAdams i Lindsay Lohan (2004, zespołowa MTV Movie Award). W tym samym roku związała się z serialem kryminalnym „Weronika Mars”, na planie którego pojawiała się sporadycznie aż do 2006 roku.*

W międzyczasie często dawała gościnne występy w innych produkcjach telewizyjnych (seriale: „Prawo i bezprawie”, „Dr House”, „Rączy Wildfire”, „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”). Nie zapominała też o dużym ekranie – w 2005 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady dramatu „Nine Lives” Rodrigo Garcii i zagrała jedną z głównych ról w dramacie „Broń dla każdego”, natomiast rok później miała okazję spotkać się z samym Brucem Willisem na planie kryminalnej produkcji „Alpha Dog” Nicka Cassavetesa.

Absolutnym przełomem w karierze młodej aktorki był angaż do roli Sophie w głośnej, muzycznej komedii romantycznej „Mamma Mia!” (2008, nominacja do MTV Movie Award). Film cieszył się ogromną popularnością na całym świecie i nawet jeśli część tłumów ruszyła do kin głównie po to, by zobaczyć Meryl Streep śpiewającą piosenki ABBY, nie uchroniło to Amandy przed falą popularności i otrzymaniem statusu jednej z najzdolniejszych gwiazd Hollywood od czasu Reeese Witherspoon.

W kolejnym roku była pierwszoplanową bohaterką trzech produkcji: dramatu/thrillera „Chloe” Atoma Egoyana, gwiazdorsko obsadzonego filmu „Boogie Woogie” i głośnego horroru „Zabójcze ciało” z Megan Fox. W 2010 roku odbędą się dwie głośne premiery z jej gwiazdorskim udziałem: wojenny romans „Dear John” Lasse Hallströma i dramat/romans „Letters to Juliet” z Vanessą Redgrave i Gaelem Garcią Bernalem. Najświeższą produkcją z Amandą Seyfried będzie komedia romantyczna „A Woman of No Importance” Bruce’a Beresforda (premiera w 2011 roku).

* Prócz ciągłych występów na dużym ekranie, aktorka stale związana jest również z telewizyjnym medium, jako jedna z gwiazd komediowego serialu „Trzy na jednego”, gdzie od 2006 roku kreuje postać córki głównego bohatera – bigamisty, żyjącego jednocześnie z trzema żonami.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d67jgxv
d67jgxv
d67jgxv