Trwa ładowanie...
d3u8tyi

Amy Adams

Najnowsze informacje
4.5
(94 głosy)
Oceń:
d3u8tyi

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. W 2005 roku nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie „Świetlik”. Cztery lata później powtórzyła swój sukces i otrzymała nominację za rolę w filmie „Wątpliwość”.

Amy Lou Adams urodziła się 20 sierpnia 1974 roku w Vicenza we Włoszech, w rodzinie wojskowego, który także występował jako aktor-amator. Wychowała się w rodzinie Mormonów jako jedna z siedmiorga dzieci. Uwielbiała śpiewać i tańczyć, a swoim pasjom całkowicie poświęciła się w Douglas Country High School. Amy udzielała się w chórze oraz należała do lokalnej grupy tanecznej. Zamierzała zostać światowej sławy baleriną. Amy swe pierwsze kroki w aktorstwie stawiała, występując w sztukach granych w restauracjach, najpierw w Kolorado, a potem w Chanhassen Dinner Theater w Minnesocie.

Następnie występowała jako tancerka w Boulder’s Dinner Theater oraz Country Dinner Playhouse. W 1995 roku została zauważona przez dyrektora teatru w Chanhassen, w stanie Minnesota, co zaowocowało przeprowadzką Amy na północ. Amy pracowała tam przez trzy lata.

Zadebiutowała w 1999 roku w komedii „Drop Dead Gorgeous" z Kirsten Dunst i Denise Richards. Przeprowadziła się do Los Angeles za namową koleżanki z planu Kirstie Alley. Tam otrzymała rolę w serialu „Manchester Prep”, który miał być prequelem filmu „Szkoła uwodzenia”. Ostatecznie projekt skończył jako fabularny sequel filmu, został wydany tylko na wideo.

Następnie Adams zagrała gościnnie w serialu „Różowe lata 70-te” oraz „Czarodziejki”. W 2000 roku wystąpiła w niezależnej komedii „Psycho Beach Party”, a następnie zagrała w kolejnych serialach: „Providence”, „Buffy, postrach wampirów” oraz „Tajemnice Smallville”. W 2002 roku wróciła do kin w dramacie z Ryanem Goslingiem pt. „”The Slaughter Rule”, a następnie pojawiła się w komedii romantycznej „Kto pierwszy, ten lepszy” z Matthew Perrym i Elizabeth Hurley. W tym samym roku zagrała naiwną dziewczynę, która wychodzi za oszusta granego przez Leonarda DiCaprio w filmie „Złap mnie, jeśli potrafisz” Stevena Spielberga.

W 2005 roku zagrała w pokazywanym na festiwalu Sundance komediodramacie „Świetlik” żonę brata głównego bohatera, która jest w zaawansowanej ciąży. Za tę drugoplanową rolę dostała m.in. specjalną nagrodę jury w Sundance, nagrodę od National Society of Film Critics oraz nominację do Independent Spirit Award i od Gildii Aktorów Filmowych. W 2006 nominowano ją nawet do Oscara. Pomimo niewątpliwego sukcesu propozycje filmowe nie napływały tak, jakby życzyła sobie Amy.

Prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił w 2007 roku, kiedy zgłosiła się na casting do kolejnej disneyowskiej produkcji pt „Zaczarowana”, łączącej tradycyjną technikę aktorską z animacją. Amy była jedną z trzystu aktorek, marzących o tym, by zagrać księżniczkę Giselle. Na castingu oczarowała reżysera Kevina Limę i dostała główną rolę. "Zaczarowana" okazała się olbrzymim sukcesem komercyjnym - do kin przychodziły tłumy, a gra aktorska Amy została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków. Aktorkę nominowano do Złotych Globów, Critic’s Choice Awards oraz Saturn Award w kategorii Najlepsza Aktorka. Została także nominowana do Oscara za dwie piosenki, śpiewane w filmie przez księżniczkę Giselle.

W 2008 roku wystąpiła u boku Meryl Streep w filmie "Wątpliwość". Występ przyniósł jej nominacje do Oscara, Złotego Globu, nagrody BAFTA i Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. W 2009 roku również u boku Meryl Streep zagrała w filmie "Julie i Julia. Następnie w 2010 roku mogliśmy ją oglądać w komedii romantycznej "Oświadczyny po irlandzku".

Amy Adams jest związana od 2002 roku z Darrenem Le Gallo. Para obecnie jest zaręczona. Mają córkę Avianę Olea Le Gallo, urodzoną w 2010 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u8tyi
d3u8tyi
d3u8tyi